ERBIL - Iracké vládne jednotky podporované Kurdmi aj zahraničnými spojencami pokračujú v ofenzíve, ktorá má za cieľ dobyť Mosul ovládaný extrémistickou islamskou republikou Daeš. Operácia, ktorej prípravy trvali niekoľko mesiacov, začala v pondelok a počíta sa s tým, že potrvá niekoľko týždňov. Kurdi na svojej twitterovskej stránke Peshmerga News zverejnili video, ako sa medzi ich vojakmi odpálil samovražedný atentátnik.
Propagandistické VIDEO Daeš: Takto v skutočnosti vyzerá život v Mosule, obyvatelia sú nadšení
"Moment, keď zranený terorista Daeš odpáli svoj samovražedný pás a je vyhodený do povetria, bez toho aby spôsobil pešmerge akékoľvek straty," uvádza sa v popise k videu. Kurdskí pešmergovia sa snažia Mosul obkľúčiť zo severu, Iračania postupujú zase z juhu. Po pondelňajšom dobytí niekoľkých dedín sa Kurdi zatiaľ nebudú usilovať o ďalší postup a majú za cieľ "držať dosiahnuté pozície".
Z irackého mesta Mosul, ktoré sa armáda snaží oslobodiť od islamistov, už utieklo okolo 900 ľudí. Informoval o tom Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) s tým, že utečenci prekročili hranice do susednej Sýrie. Ide o prvú veľkú skupinu civilistov utekajúcich z mesta od pondelka, kedy iracká armáda začala svoju ofenzívu.
V Mosule podľa všetkého v súčasnosti žije 1,5 milióna obyvateľov a operuje tam asi 5000 islamistických radikálov. Podľa hovorkyne UNHCR sa vyše 900 osôb, ktoré z mesta ušli, teraz nachádza v utečeneckom tábore v Sýrii. Tábor sa zrejme stane ich dočasným útočiskom predtým, ako sa budú môcť vrátiť na nejaké bezpečné miesto v Iraku.
The moment when a wounded ISIS terrorist triggers his suicide belt and is blown up without inflicting Peshmerga any casualties.#FreeMosul pic.twitter.com/QDXRlUhfjZ
— Peshmerga News (@PeshmergaNews) 19. októbra 2016
Ako poznamenala britská BBC, útek takého veľkého množstva ľudí naznačuje, že islamisti nedokážu všetkým zabrániť, aby z mesta odišli. Zároveň ale vyvstáva otázka, či sa niektorí z bojovníkov nebudú snažiť utiecť z oblasti rovnakým spôsobom ako títo civilisti. Hovorca amerického ministerstva obrany Jeff Davis v utorok varoval, že sa Daeš môže snažiť využiť civilistov ako ľudské štíty.
Davis ďalej povedal, že na bojisku je popri irackých vojakoch a pešmergoch vyše 100 amerických vojakov. Sú podľa neho "ďaleko za" bojovými líniami a Iračanom radia. Sprostredkovávajú aj informácie o cieľoch pre medzinárodnú leteckú koalíciu, ktorá irackým vládnym jednotkám poskytuje podporu.
Druhé najväčšie iracké mesto Mosul, kde žijú prevažne sunniti, obsadili radikáli z Daeš bez boja už v roku 2014.