RAKKA - Extrémistická organizácia Daeš zažíva vo svojom takzvanom kalifáte nedostatok peňazí, a preto radikálne znížila platy po celom regióne. Obyvateľov svojej bašty - severosýrskeho mesta Rakka - požiadala, aby účty za vodu a elektrinu platili v amerických dolárov, ktoré sú platidlom na čiernom trhu. Navyše je ochotný prepustiť zadržiavaných väzňov za 500 dolárov za osobu.
Extrémisti, ktorí sa v minulosti chválili razením vlastnej meny, len s ťažkosťami pokryjú svoje náklady. Je to následok koaličných náletov a ďalších opatrení, ktoré od vlaňajšej jesene odčerpali financie extrémistov.
Daeš predtým posilňoval vernosť medzi militantmi tak, že im dával dobré platy, príplatky na deti a možnosť tráviť medové týždne, ale v súčasnosti už prestal poskytovať aj menšie výhody: bezplatné energetické drinky a tyčinky Snickers.
Informácie sú získané z rozhovorov s troma emigrantmi, ktorí ešte majú rodinu alebo známych v Rakke, s obyvateľmi irackého Mósulu a s analytikmi.
V bašte organizácie, v Rakke, sa platy od decembra znížili o polovicu, elektrina je na prídel a ceny za základné potreby sa vyšplhali do takej výšky, že sú nedostupné, ako uviedli emigranti.
USA pôjdu po extrémistoch z Daeš, kdekoľvek sa objavia
Spojené štáty budú pokračovať v útokoch na extrémistickú skupinu Daeš v Líbyi, keď sa tam stanovia nové ciele. Americký prezident Barack Obama to povedal na utorňajšej tlačovej konferencii v kalifornskom meste Rancho Mirage. Obama v tejto súvislosti podľa agentúry AP dodal, že Spojené štáty pôjdu za Daeš, "kdekoľvek sa zjaví".
Šéf Bieleho domu pripomenul vlaňajší útok USA, pri ktorom v Líbyi zahynul jeden z vodcov Daeš. USA pôjdu podľa Obamu do akcie, pokiaľ budú mať v dohľade jasný cieľ. Washington spolupracuje s ďalšími spojencami na tom, ako určiť možnosti na potlačenie Daeš v Líbyi.
Obama sa domnieva, že Líbya by mohla byť úspešná v prípade funkčnej vlády. V tejto krajine podľa neho pôsobí mnoho skupín, ktoré nesúhlasia s Daeš, a vytvorenie vlády je najdôležitejším krokom na rozuzlenie konfliktu.
Spojené štáty privítali víkendovú dohodu znepriatelených líbyjských frakcií, ktoré v nedeľu na rokovaniach v Maroku predložili návrh na zloženie vlády národnej jednoty. Bude mať 13 ministrov a päť štátnych tajomníkov.
K dohode došlo viac ako dva týždne po tom, čo medzinárodne uznaný parlament sídliaci vo východolíbyjskom meste Tobruk odmietol pôvodne 32-člennú vládu.