BUDAPEŠŤ – Skutočnosť, že arabské krajiny sa zaviazali bojovať proti extrémistickej organizácii Daeš a ďalším teroristickým skupinám, má dôležitý symbolický význam, povedal dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii maďarský expert na islam, rektor budapeštianskej Korvínovej univerzity Zsolt Rostoványi.
Saudská Arábia v utorok oznámila vytvorenie 34-člennej vojenskej aliancie moslimských krajín na boj proti terorizmu. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia zverejneného saudskoarabskou štátnou tlačovou agentúrou SPA.
Rostoványi pripomenul, že Islamský štát aj doteraz vážne útočil na Saudskú Arábiu - podnikol už atentáty voči viacerým tamojším mešitám. Vplyvom toho sa Saudská Arábia, ale aj iné arabské krajiny zúčastnili medzinárodného boja proti tejto teroristickej organizácii. Terajšie zomknutie je preto veľmi významné, dodal expert.
Podotkol, že islam ako náboženstvo má viacero interpretácií. Každý mohamedán sa považuje za predstaviteľa toho "pravého islamu". Z tohto pohľadu je dôležité, aby v istých otázkach vládol medzi vedúcimi náboženskými expertmi konsenzus. Práve väčšina z nich považuje Islamský štát za "protiislamský" - a sú aj takí odborníci, ktorí dokonca tvrdia, že to, čo táto teroristická organizácia reprezentuje, je "úplne nezlučiteľné s islamom".
Podľa Rostoványiho slov Korán považuje ľudský život za veľmi dôležitý a vraždu odsudzuje. Vojenská aliancia vedená Saudskou Arábiou bude mať spoločné operačné centrum v Rijáde, ktoré bude koordinovať a podporovať vojenské operácie, uvádza sa v utorkovom vyhlásení. Medzi 34 štátmi v tomto zoskupení sú aj Egypt, Katar a Spojené arabské emiráty spolu s ďalšími islamskými krajinami ako Turecko, Malajzia či Pakistan.