BELEK – Kanada napriek teroristickým útokom v Paríži dodrží sľub a stiahne všetkých šesť svojich stíhačiek, ktoré bombardujú militantov Islamského štátu (IS) v Iraku a Sýrii. Na záver summitu skupiny G20 v Turecku to dnes povedal nový kanadský premiér Justin Trudeau, informovala tlačová agentúra Reuters.
Trudeau povedal novinárom, že Kanada rokovala so svojimi spojencami o iných možnostiach, ako by mohla zostať zapojená do vojenskej kampane proti IS. Mohla by napríklad rozšíriť existujúci výcvik miestnych vojakov v Iraku, dodal. Trudeau sa ujal funkcie po októbrových voľbách, v ktorých kandidoval so sľubom, že stiahne kanadské stíhačky z medzinárodnej koalície bombardujúcej ciele IS.
Spojené štáty a Británia vyjadrili podľa diplomatov obavy, že stiahnutie sa Kanady z náletov by mohlo oslabiť spojeneckú koalíciu. Šestica kanadských stíhačiek ešte stále útočí na ciele v Iraku a Sýrii a Trudeau odmietol povedať, kedy ich stiahne. Súčasná misia za účasti kanadských letcov má mandát do konca budúceho marca.
Kanada má tiež asi 70 vojenských veliteľov výcviku, ktorí pracujú s kurdskými bojovníkmi na severe Iraku. "Kanada sa v žiadnom prípade nezbavuje záväzku byť súčasťou koalície proti IS a byť do nej zapojená vojensky," citovala premiéra agentúra Reuters.
V rámci snahy o riešenie sýrskej krízy sa Trudeau zaviazal, že Kanada do konca roka prijme 25.000 sýrskych utečencov. Kritici tohto návrhu hovoria, že nebude možné každého dôsledne preveriť z bezpečnostného hľadiska. Trudeau reagoval, že preberie potenciálne nebezpečenstvo s americkým prezidentom Barackom Obamom, keď sa tento týždeň stretnú na summite skupiny Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vo filipínskej Manile.
Líder provincie chce, aby Trudeau zrušil plán prijať 25-tisíc utečencov
Líder kanadskej provincie Saskatchewan chce, aby nový kanadský premiér Justin Trudeau zrušil po parížskych útokoch svoj plán priviesť do krajiny do konca tohto roka 25.000 sýrskych utečencov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.
Trudeau počas predvolebnej kampane presadzoval plán, podľa ktorého v prípade volebného víťazstva nechá do 1. januára premiestniť do Kanady 25.000 utečencov zo Sýrie. Premiér provincie Saskatchewan Brad Wall poslal dnes Trudeauovi list, v ktorom uviedol, že súčasný plán na relokáciu utečencov by mal byť zrušený.
Wall, konzervatívny líder západokanadskej provincie, tvrdí, že unáhlené presídlenie utečencov by mohlo mať ničivé dôsledky. Vo svojom liste dodal, že treba najprv zaistiť náležité monitorovanie a bezpečnostné kontroly.
Guvernéri siedmich štátov USA sa takisto vyhrážajú, že po parížskych útokoch z piatka 13. novembra zastavia prijímanie sýrskych utečencov na svoje územie. Reagujú tak na prehlbujúce sa obavy, že teroristi mohli využiť vlnu utečencov, aby medzi nimi prekĺzli cez hranice do západných štátov.
Polícia vyšetruje požiar v mešite ako zločin z nenávisti
Kanadská polícia vyšetruje požiar založený v jednej z mešít v provincii Ontário ako zločin z nenávisti. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP. Polícia stále pátra po podozrivých, ktorí v sobotu večer založili požiar v mešite v meste Peterborough. Polícia uviedla, že nie je jasné, či podpaľačstvo súvisí s krvavými teroristickými útokmi v Paríži, ku ktorým došlo v predchádzajúci deň. Policajný šéf Murray Rodd však vyhlásil, že ublíženie jednej etnickej skupine mesta je "ublížením nám všetkým".
Prezident miestneho moslimského združenia Kenzu Abdella uviedol, že mešitu podpálili v sobotu o 23.00 h miestneho času, približne pol hodiny po tom, ako v budove členovia združenia oslavovali narodenie dieťaťa. V plameňoch podľa neho nikto neutrpel zranenia, budova je však v dôsledku požiaru nepoužiteľná.
Starosta mesta Peterborough, Daryl Bennett, založenie požiaru okamžite odsúdil. "Útok na modlitebňu je hanebný čin. Masjid Al-Salaam, čo je názov tejto mešity, znamená mešita pokoja," uviedol vo vyhlásení.