AMSTERDAM – Čečenská matka z Holandska vzala svoje dve malé deti do Sýrie, kde sa pridali k Islamskému štátu (IS). Informovala o tom dnes holandská prokuratúra. Je to v Holandsku prvý známy prípad, keď rodič uniesol deti a pripojil sa s nimi k uvedenej militantnej organizácii, napísala agentúra Reuters.
Zabrániť 33-ročnej nemenovanej žene v odchode z krajiny nedokázali ani otec Holanďan, ktorý je s matkou detí rozvedený, ani holandské úrady. Trojica zrejme cestovala cez Európu s falošnými pasmi a pomáhali jej zahraniční náboroví agenti.
Matka, pochádzajúca z nepokojnej Čečenskej republiky na juhu Ruska, a jej dve holandské deti vo veku sedem a osem rokov žili predtým v meste Maastricht na juhu Holandska, ale od vlaňajšieho 29. októbra ich tam nevideli.
Riaditeľ islamskej školy, ktorú deti navštevovali, zalarmoval ich otca a informoval ho, že matka vytlačila pre seba aj pre deti letenky na let do Grécka. Teraz je už trojica podľa úradov v meste Rakka - bašte Islamského štátu na severovýchode Sýrie.
Podľa podozrenia prokuratúry pomáhali žene ďalšie osoby, pretože sa jej podarilo vyhnúť medzinárodnému zatykaču. Prokuratúra prípad vyšetruje. Za posledné dva roky opustili Holandsko desiatky rodín s deťmi a pripojili sa k Islamskému štátu, ktorý má pod kontrolou rozsiahle územia v Sýrii aj Iraku. Toto je však prvý prípad, keď jeden rodič opustil Holandsko bez súhlasu druhého rodiča.
Krajinu opustila na vlastnú päsť aj približne desiatka neplnoletých osôb a pridala sa k IS - militantnej organizácii, ktorá založila v časti Sýrie a Iraku samozvaný islamský kalifát, kde sa uplatňuje puritánska podoba islamu.
Holandské ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že vie celkovo o 180 holandských džihádistoch, ktorí odišli z Holandska do Sýrie. Okolo 35 z nich sa vrátilo a 21 zahynulo v sýrskej občianskej vojne. Tá si už vyžiadala vyše 200.000 mŕtvych a takisto donútila milióny obyvateľov ujsť.
Zadržali troch mladíkov, ktorí sa chceli pripojiť k Islamskému štátu
Britská polícia v nedeľu večer prepustila na kauciu troch mladíkov, ktorých zadržala, keď chceli vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k Islamskému štátu (IŠ). Rodičia dvoch sedemnásťročných a jedného devätnásťročného chlapca upovedomili úrady po tom, ako sa ich deti nevrátili z piatkových bohoslužieb. Britská polícia následne na základe odhadu, že chlapci sa pokúsia dostať do Turecka cez Španielsko zalarmovala turecké úrady. Tie mladíkov chytili v Istanbule a deportovali do Británie, kde ich zadržali pre podozrenie z prípravy teroristických útokov.
Pred niekoľkými týždňami z Británie s cieľom pripojiť sa k IŠ do Sýrie zase vycestovali tri tínedžerky tvrdiac, že sa chcú stať "nevestami džihádistov". Britská bezpečnostná služba sa domnieva, že od začiatku konfliktu s militantmi už do Sýrie a Iraku s cieľom pripojiť sa k jednotkám IŠ vycestovalo približne 600 Britov. Do bojov na strane militantov IŠ sa zapojili stovky Európanov, čo zvýšilo obavy krajín o možnosť útokov na domácom území, v prípade, že sa takíto jedinci vrátia späť obohatení o ešte radikálnejšie názory a výcvik.
Turecko v súčasnosti čelí kritike pre slabú kontrolu svojich juhovýchodných hraníc. Krajina naopak obviňuje európske mocnosti z neschopnosti zabrániť "budúcim džihádistom" v cestách cez jej územie. Turecký minister zahraničných vecí ešte vo štvrtok uviedol, že zmiznutým britským dievčatám, ktoré cestovali do Sýrie cez Turecko, pomáhal hranicu prekročiť špión pracujúci pre niektorú z krajín, ktorá v rámci koalície vedenej Spojenými štátmi bojuje s miIitantmi z IŠ.