PARÍŽ - Vzdušné útoky, ktoré v noci nadnes podnikli koaličné sily v Iraku, viedli k zničeniu skladu zbraní tzv. Islamského štátu (IS). Oznámila to dnes agentúra AP, citujúc šéfa francúzskych ozbrojených síl Pierra de Villiersa, ktorý poskytol rozhovor rozhlasovej stanici Europe-1.
Bojové stíhačky zhodili celkovo 70 bômb, pričom zničili približne 12 budov využívaných extrémistami na výrobu a uskladnenie zbrojného arzenálu. "Zničili sme budovy, v ktorých IS produkovali zbrane a nálože používané proti irackým silám. Zvrhnutých bolo 70 bômb," povedal de Villiers bez špecifikovania lokality útoku.
Francúzska armáda zároveň ohlásila nálety aj v okolí mesta Fallúdža a pohoria Džabal Sindžár, kde militanti zadržali tisíce utekajúcich jezídov.
Iracké sily podľa denníka The Guardian delia mesiace od stavu, keď budú schopné odštartovať udržateľnú pozemnú ofenzívu proti IS, pričom pre sýrsku armádu môže byť tento horizont ešte dlhší, tvrdí americké Centrálne velenie (CENTCOM).
USA preverujú správy, že IS použil pri útoku v Iraku plyn
Spojené štáty začali preverovať správy, podľa ktorých použili militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) proti príslušníkom irackých bezpečnostných síl plynný chlór, vyhlásil dnes americký minister zahraničných vecí John Kerry.
Kerry sa s novinármi rozprával po stretnutí s juhokórejským rezortným kolegom Jun Bjong-sem. Povedal, že nedokáže potvrdiť správy niektorých médií, podľa ktorých použil IS chlór minulý mesiac proti irackým policajtom, doplnila agentúra Reuters.
"Tieto obvinenia sú mimoriadne vážne a zisťujeme ďalšie informácie, aby sme boli schopní stanoviť, či to môžme alebo nemôžme potvrdiť," povedal Kerry.
Obranu mesta Kobané majú posilniť vojaci Slobodnej sýrskej armády
Sýrska kurdská Strana demokratickej jednoty (PYD) súhlasila s presunom 1300 vojakov Slobodnej sýrskej armády (FSA) k pohraničnému mestu Kobané, ktoré už vyše mesiaca obliehajú extrémisti z tzv. Islamského štátu (IS). Uviedol to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého citovala agentúra Reuters.
Správu však krátko nato poprel spolupredseda PYD Sálih Muslim. "Nadviazali sme spojenie s FSA, ale k uzavretiu žiadnej dohody zatiaľ nedošlo, ako sa zmienil pán Erdogan," uviedol Sálih pre Reuters telefonicky z Bruselu.
"PYD oznámila, že akceptuje príchod 1300 ľudí z FSA. Príslušné tímy práve rokujú o trase," povedal predtým Erdogan na tlačovej konferencii v estónskom hlavnom meste Tallinn.
PYD kontroluje Kobané, pričom jej bojovníci s pomocou vzdušných útokov koalície vedenej Spojenými štátmi odrážajú nápor militantov z IS. FSA ako umiernená povstalecká skupina bojuje proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi a jeho režimu.
Tento týždeň ozbrojenci IS po prudkých bojoch obsadili ďalšie územia v okolí Kobané, a to aj napriek pokračujúcim koaličným náletom voči IS a leteckým dodávkam amerických zbraní a munície kurdským obrancom.
Islamisti sa podľa dostupných informácií pokúšajú dobyť turecký hraničný priechod Müršit Pinar, jedinú spojnicu Kobané s vonkajším svetom. Ak by sa im to podarilo, zamedzilo by to očakávanému príchodu posíl z irackého Kurdistanu cez turecké územie.