Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Prípravy na obecné voľby sú plynulé podľa harmonogramu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Prípravy na novembrové voľby do orgánov samosprávy obcí sa naplno začali, idú plynule podľa harmonogramu.

V súčasnosti sa napríklad školia zapisovatelia jednotlivých volebných komisií a ďalší pracovníci podieľajúci sa na zaistení hladkého priebehu a spracovania výsledkov obecných volieb, informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí musia politické strany a nezávislí kandidáti, ktorí sa chcú 15. novembra v komunálnych voľbách uchádzať o hlasy voličov, podať kandidačné listiny miestnym volebným komisiám najneskôr do 55 dní pred dňom volieb, teda do 21. septembra do 24:00. Všetci, čo chcú podať kandidačné listiny počas víkendu resp. v neskorých večerných hodinách, by sa mali vopred informovať u zapisovateľa svojej miestnej volebnej komisie, aby predišli zbytočným nedorozumeniam, doplnila Chmelová.

V súvislosti s podávaním kandidačných listín je dôležité, že Ústavný súd SR dnes prijal na ďalšie konanie podanie v súvislosti s podmienkou minimálneho stredného vzdelania pre starostov, tzv. vzdelanostný cenzus a súčasne pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení. Znamená to, že kandidačné listiny sa môžu podávať podľa pravidiel zákona o obecných voľbách. To, že starostovia a primátori by mali mať ukončené minimálne stredné vzdelanie, vyplýva z pozmeňujúceho návrhu poslancov za Smer-SD Dušana Bublavého, Ľubomíra Petráka a Antona Martvoňa, ktorý v júni spolu s volebnými kódexmi schválil parlament.

"Predpokladom na výkon funkcie starostu je získanie aspoň stredného vzdelania," uvádza sa v návrhu. Vzdelanostné minimum sa bude týkať starostov a primátorov už v nadchádzajúcich jesenných komunálnych voľbách. Pozmeňujúci návrh zavádza povinnosť kandidáta preukázať, že spĺňa predpoklady pre výkon funkcie, o ktorú sa uchádza.

Pri registrácii bude musieť predložiť kópiu dokladu o získanom vzdelaní, minimálnym požadovaným vzdelaním bude stredné vzdelanie. Dokladom o získanom strednom vzdelaní je podľa školského zákona vysvedčenie o záverečnej skúške alebo výučný list. Požiadavku minimálne stredného vzdelania pre kandidátov na starostu alebo primátora navrhol ešte pred Smerom predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac. Vzdelanostný cenzus napadli na ústavnom súde viacerí opoziční poslanci NR SR. Tí zároveň požiadali o pozastavenie účinnosti takéhoto paragrafu.

O hlasy voličov môžu bojovať aj nezávislí kandidáti, tí však musia ku kandidačným listinám dodať i petície podpísané voličmi podporujúcimi ich kandidatúru. Potrebný počet podpisov upravuje zákon podľa veľkosti obce. Po podaní kandidačných listín majú miestne volebné komisie 10 dní na registráciu, čo je do 1. októbra.

Tí, ktorých pre nesplnenie zákonných podmienok nezaregistrujú, majú tri dni na odvolanie sa na súde. Až po zaregistrovaní kandidátov začne ministerstvo vnútra s prípravou volebných tlačív. Predvolebná kampaň sa začína 29. októbra a končí sa 13. novembra o 7:00. Vedenie kampane mimo tohto času zákon zakazuje.

Starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev obcí a miest budeme na najbližšie štyri roky voliť v sobotu 15. novembra. Hlasovať sa bude od 7:00 do 20:00. Zo zákona sa voľby do obecných či mestských zastupiteľstiev a voľby starostov a primátorov konajú v posledných 14 dňoch ich volebného obdobia.

Keďže mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 27. novembra 2010, uplynie im volebné obdobie presne 27. novembra tohto roka. Na novembrových voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia Slovenska.

Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dosiahli 18 rokov. Podľa zákona o voľbách do orgánov obecnej samosprávy tak môžu primátorov, starostov a poslancov komunálnych zastupiteľstiev voliť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu