KYJEV – Obe strany ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny sa aj dnes navzájom obvinili z porušenia dohody o prímerí, ako aj z používania ťažkých zbraní s kalibrom nad 100 mm, ktoré majú byť v súlade s mierovými protokolmi stiahnuté z demarkačnej čiary.
Ministerstvo obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes informovalo, že vládne sily za posledných 24 hodín porušili prímerie najmenej 43-krát, pričom pod paľbou sa ocitlo 12 obcí. Proruskí separatisti na tieto "provokácie" nereagovali, tvrdí rezort DĽR. Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk dnes na svojej facebookovej stránke napísal, že separatisti v niektorých častiach styčnej línie naďalej preskupujú svoje jednotky a vojenskú techniku vrátane obrnených transportérov a samohybných diel.
Za posledných 24 hodín proruskí separatisti pokračovali aj v ostreľovaní obce Šyrokyne, a to aj zo "zakázaných zbraní" s kalibrom nad 100 mm. Ostreľovaniu boli vystavené aj obce Marjinka, Avdijivka, Opytne a Pisky. V Luhanskej oblasti boli terčom paľby protivníka Stanycia Luhanska, Ščasťa a Nyžneteple.
Štáb protiteroristickej operácie (ATO) vládnych síl podľa agentúry Ukrinform oznámil, že separatisti v stredu niekoľkokrát opakovane žiadali o zastavenie paľby, aby mohli evakuovať svojich padlých a ranených, ale "vždy ako prví dohodu porušili". Vládne sily zaznamenali aj pokusy protivníka preniknúť im do tyla a potom vytesniť z ich pozícií. Vládnym vojakom sa však podarilo zmariť ich zámer a donútili ich vrátiť sa na východiskové pozície.
Agentúra UNIAN dnes napísala, že pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo svojom dennom raporte uviedla, že povstalci DĽR odviezli zo stanovíšť šesť raketových systémov Grad a štyri samohybné delostrelecké systémy Gvozdika s kalibrom 152 mm. Povstalci vysvetlili, že ich previezli na miesto, kde budú využité na výcvik.
Presuny techniky OBSE zaznamenala aj na ďalšom stanovišti. Súčasne konštatovala, že dohodu o stiahnutí ťažkej techniky z demarkačnej čiary porušuje aj vládna armáda. Do Donbasu dnes z Rostovskej oblasti na juhu Ruska dopravili v poradí už 26. konvoj s humanitárnou pomocou pre obe samozvané republiky. Informovala o tom agentúra TASS, ktorá dodala, že od vlaňajšieho augusta bolo do Doneckej a Luhanskej oblasti dodaných 33.000 ton humanitárnej pomoci.
Konflitk vlády s Pravým sektorom pominul - stane sa súčasťou armády
Vodca radikálnej organizácie Pravý sektor Dmytro Jaroš, ktorý je aj poslancom ukrajinského parlamentu, dnes informoval, že sa s vedením krajiny dohodol na spôsobe zaradenia oddielov Pravého sektora do silových štruktúr. Ukrajinské úrady pred časom oznámili vedeniu všetkých dobrovoľníckych plukov, že musia vstúpiť do armády alebo Národnej gardy. Ak sa však odmietnu podriadiť, ministerstvo obrany pristúpi k ich odzbrojeniu a prevedie ich na civilnú službu. V prípade, že by odmietli splniť nariadenie, podľa zákona im za nelegálne ozbrojovanie, držanie a nosenie zbrane a munície hrozí trest v trvaní do siedmich rokov väzenia.
Jaroš sa odmietal podriadiť požiadavkám vedenia krajiny. Vzoprel sa aj požiadavke, aby Pravý sektor opustil výcvikové stredisko v Desne, ktoré má po rekonštrukcii slúžiť armáde. Vedenie Pravého sektora "principiálne odmietalo" stať sa súčasťou Národnej gardy a so zaradením do armády súhlasilo len za podmienky, že bude osobitným bojovým útvarom.
Zdroj blízky rokovaniam dnes podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že "dospeli do takmer finálneho štádia". Súčasne potvrdil, že dobrovoľníkov "nikto odzbrojovať nebude a vstup (Pravého sektora) do ozbrojených síl Ukrajiny sa uskutoční v najbližšom čase".
Jaroš dnes spresnil, že obe strany vypracovali "cestovnú mapu" spoločných krokov a prezentovali aj návrh zákona o ukrajinskom dobrovoľníckom zbore. Súčasne vyjadril nádej, že konflikt medzi Pravým sektorom a vedením krajiny je zažehnaný a obe strany splnia dosiahnuté dohody.
Pravý sektor je voľným zoskupením nacionalistických, krajne pravicových, čiastočne polovojenských organizácií na Ukrajine. Patrí tam politická strana Ukrajinská národná sebaobrana, neonacistické hnutie Patriot Ukrajiny či polovojenská organizácia Tryzub, ktorej veliteľom je Jaroš. Hlásia sa k nemu aj niektoré organizácie futbalových chuligánov.
V roku 2013 sa Pravý sektor zúčastnil i na protivládnych protestoch v Kyjeve a ďalších mestách, najmä na západe Ukrajiny. Vytvoril radikálne krídlo tzv. Euromajdanu, ktoré išlo aj do zrážok s políciou a jednotkami osobitného určenia Berkut. Pluk Azov vytvorený na báze Pravého sektora sa potom výrazne zapojil aj do vládnej protiteroristickej operácie na juhovýchode Ukrajiny.