Angela Merkelová a Arsenij Jaceňuk (Zdroj: SITA)
BERLÍN – Nemecko poskytne Ukrajine pôžičku 500 miliónov eur a chce pobádať firmy k investíciám na Ukrajine. Opatrenia by mali pomôcť naštartovať ukrajinský hospodársky rast. Dnes to po rokovaní v Berlíne oznámili nemecká kancelárka Angela Merkelová a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
"Dnes sme podpísali spoločné vyhlásenie o zámere Nemecka poskytnúť Ukrajine úverový rámec 500 miliónov eur. Z toho by 200 miliónov malo slúžiť k podpore fungovania štátu a 300 miliónov k naštartovaniu ekonomiky," povedal Jaceňuk na tlačovej konferencii. Podľa ukrajinského premiéra by peniaze mali poslúžiť k budovaniu infraštruktúry. Kyjev chce časť z nich tiež použiť na poskytovanie úverov malým a stredným ukrajinským podnikom.
"Nemecké ministerstvá chcú pomáhať transformácii Ukrajiny na hospodársky úspešnú a transparentnú krajinu," povedala Merkelová. Okrem pomoci na vládnej úrovni podľa nej chce kabinet podporiť aj vstup nemeckých firiem na ukrajinský trh.
"Nemôžem hovoriť za každú jednotlivú firmu, či sa rozhodne pre investíciu (na Ukrajine) alebo nie. Ale chceme, aby na Ukrajine zostalo čo najviac nemeckých podnikova aby sa tam šli aj ďalšie firmy," povedala kancelárka. Podľa nej sa nemecké podniky o situáciu na Ukrajine zaujímajú, čo Merkelová považuje za signál, že chcú s touto krajinou obchodovať.
K zvýšeniu záujmu firiem o investície na Ukrajine by podľa Merkelovej mali prispieť aj reformy, ktoré by znížili korupciu. Podľa kancelárky sa nedá čakať, že by sa podarilo premeniť celú krajinu počas niekoľkých týždňov, Kyjev je však podľa nej na dobrej ceste. "Veľmi oceňujem to, čo sa podarilo dosiahnuť v uplynulých týždňoch," pochválila dnes kancelárka prácu ukrajinskej vlády, ktorá podľa nej ukazuje snahu premeniť krajinu k lepšiemu aj napriek trvajúcemu konfliktu v Donbase.
O situácii na východe Ukrajiny, kde vládne jednotky stoja proti proruským separatistom, dnes obaja politici uviedli, že je pokojnejšia ako v minulosti bola. O skutočnom prímerie sa však podľa nich zatiaľ hovoriť nedá a stále tiež chýba potvrdenie od Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE), že boli z frontu stiahnuté ťažké zbrane.
Jaceňuk obvinil zo zodpovednosti za incidenty v Donbase separatistov. "Počet prestreliek sa znížil. Zo strany Ukrajiny je zastavenie paľby dodržiavané, z ruskej strany to tak ale nie je," povedal s tým, že Ukrajinská armáda od uzavretia februárovej dohody v Minsku zaznamenala 75 mŕtvych. Mŕtvych však hlásia aj separatisti.