Nedeľa29. december 2024, meniny má Milada, Nátan, zajtra Dávid

Snemovňa lordov: EÚ a Británia zlyhali pri ukrajinskej kríze, boli ako námesační

Snemovňa lordov Zobraziť galériu (2)
Snemovňa lordov (Zdroj: SITA)

LONDÝN - Európska únia a Británia zlyhali pri vyhodnocovaní ukrajinskej krízy, uvádza sa v správe európskeho výboru britskej Snemovne lordov. Podľa nej si Británia a EÚ počínali ako "námesační", nepochopili osobitosť ukrajinskej krízy, nedokázali analyzovať politické zmeny v Rusku.

Správa kritizuje Rusko, ktoré sa postupne odvracalo do Európy a chybne si interpretovalo záujem Ukrajiny o obchodné partnerstvo s EÚ. Výbor však rovnako kritický postoj zaujal aj k EÚ a Británii, ktoré podľa neho pred vypuknutím krízy urobili sériu chýb a neuvedomili si hĺbku nepriateľského postoja Ruska k plánom EÚ na prehĺbenie vzťahov s Ukrajinou. Snemovňa lordov v správe uviedla, že Európa konala v prípade krízy na Ukrajine ako "námesačná".

V správe sa podľa britskej spoločnosti BBC píše, že Británia nebola dostatočne "aktívna alebo viditeľná" pri riešení situácie na Ukrajine. Ako jeden z možných dôvodov v tejto súvislosti uvádza škrty v rozpočte ministerstva zahraničných vecí, čo znamená nedostatok analytikov a expertov na ruskú politiku. Podobná je aj situácia v ostatných členských štátoch EÚ, čo spôsobilo neschopnosť sformulovať "autoritatívnu odpoveď" Európy na situáciu na Ukrajine.

Európsky výbor Snemovne lordov vo svojej správe tvrdí, že vzťahy EÚ s Ruskom boli pridlho založené na optimistickej premise, že Rusko je na najlepšej ceste stať sa demokratickým štátom. Výsledkom bola neschopnosť EÚ vyhodnotiť hĺbku ruského nepriateľstva, keď Brusel začal v roku 2013 s Kyjevom rokovať o pridružení Ukrajiny k EÚ a o posilnení obchodnej spolupráce.

Predseda výboru Christopher Tugendhat podľa BBC uviedol, že nedostatok analytických kapacít v Británii i v EÚ spôsobil katastrofálne chybné vyhodnotenie nálad počas krízy. Británia ani EÚ nedokázali nájsť strategický návod, ako rokovať s Ruskom v dlhodobej perspektíve.

Okrem toho výbor Snemovne lordov pripomína, že Británia má osobitnú zodpovednosť za vývoj na Ukrajine, pretože je jedným zo štyroch signatárov Budapeštianskeho memoranda z roku 1994, ktoré Ukrajine poskytuje záruku zachovania jej územnej celistvosti.

Hovorkyňa britského ministerstva zahraničných vecí v reakcii na správu uviedla, že rozsah "neospravedlniteľnej a nezákonnej" intervencie Ruska na východe Ukrajiny nedokázal predpovedať nikto.

"Vina spočíva len na proruských separatistoch podporovaných ruskými úradmi, nie na asociačnej zmluve EÚ s Ukrajinou", o ktorej sa rokovalo viac ako sedem rokov pred tým, ako Rusko podniklo protiprávnu inváziu do susedného štátu a anektovalo časť jeho územia. 

Hovorkyňa britskej diplomacie pripomenula, že o tom, "či Ukrajina bude mať s EÚ tesnejšie sociálne, ekonomické a politické vzťahy, rozhodne ukrajinský národ, nie Rusko".  Správa európskeho výboru Snemovne lordov sa objavila krátko po tom, ako predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval britského premiéra Davida Camerona na diskusiu o tom, ako by EÚ mohla reagovať na pokračujúce násilie na východe Ukrajiny. 

Zverejneniu správy predchádzal aj článok britského ministra Michaela Fallona, v ktorom na stránkach britskej tlače upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin predstavuje reálne nebezpečenstvo pre trojicu pobaltských štátov - členov NATO. 

Existujúce napätie vo vzťahoch medzi Britániou a Ruskom umocnil aj incident zo strany, keď britské stíhačky eskortovali dva ruské bombardéry z blízkosti britského vzdušného priestoru nad pobrežím Cornwallu.

Britské ministerstvo obrany ubezpečilo, že "ruské vojenské lietadlá rozhodne v žiadnom momente nenarušili britský výsostný vzdušný priestor" a britské lietadlá ich sprevádzali, "až kým neopustili oblasť britského záujmu". 

Snemovňa lordov: EÚ a
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Foto: topky.sk)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu