MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou telefonicky rokoval o kríze na Ukrajine, pričom zdôraznil význam "účinnej medzinárodnej akcie", ktorou by bolo možné dosiahnuť zníženie napätia.
Prízvukoval aj dôležitosť priameho dialógu medzi súčasným vedením v Kyjeve a oblasťami na juhovýchode Ukrajiny.
Merkelová v telefonáte vyjadrila spokojnosť so súčinnosťou Ruska pri snahách o dosiahnutie prepustenia skupiny vojenských pozorovateľov OBSE, ktorých v meste Slovjansk zadržali miestni proruskí separatisti. Na slobodu sa dostali v sobotu.
Zo spoločného rozhovoru oboch politikov vyplynulo, že 7. mája do Moskvy pricestuje úradujúci predseda OBSE, švajčiarsky minister zahraničných vecí Didier Burkhalter. Očakáva sa, že v Moskve s ruským vedením prerokuje opatrenia, ktoré by mohli viesť k zníženiu napätia na Ukrajine, uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v sobotňajšom rozhovore so svojím americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym zhodol na tom, že OBSE by mala zohrávať významnejšiu úlohu pri znižovaní napätia na Ukrajine.
Námestník ruského MZV Grigorij Karasin dnes vyhlásil, že kyjevská vláda potrebuje pomoc pri nadviazaní dialógu s proruskými aktivistami na juhovýchodnej Ukrajine. Dodal, že "v najbližších dňoch budú podniknuté nové opatrenia" s cieľom posadiť za stôl zástupcov Kyjeva a oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Bližšie podrobnosti Karasin v rozhovore pre televíziu Rossija-24 neuviedol.
Ako spresnila tlačová služba Kremľa, Merkelová v dnešnom vopred naplánovanom telefonáte s Putinom diskutovala aj o dodávkach ruského plynu a jeho tranzite, pričom vychádzali zo záverov schôdzky venovanej tomuto problému, ktorá sa koncom týždňa konala vo Varšave.
Počas piatkových rokovaní vo Varšave Rusko pohrozilo, že obmedzí dodávky zemného plynu pre Ukrajinu, ak nedostane platbu za v apríli realizované dodávky, prípadne zálohu na jún.