BRATISLAVA – Občianskemu kandidátovi na prezidenta Radoslavovi Procházkovi sa podarilo vyzbierať približne 40-tisíc podpisov občanov, ktoré dnes odovzdá v parlamente. Svojím podpisom mu podporu vyjadrilo aj viacero osobností spoločenského života, medzi nimi napríklad odvolaný arcibiskup Róbert Bezák, herci Robert Roth či Božidara Turzonovová.
Do Procházkových petičných hárkov sa ako občania podpísali aj niektorí poslanci národnej rady zo SaS či Obyčajných ľudí.
"Moja kandidatúra je úsilím vrátiť ľuďom na Slovensku ich občiansku dôstojnosť, ich hlas a ochranu ich práv," vyhlásil Procházka. Slovensko podľa neho potrebuje silného prezidenta s jasnou predstavou o tom, čo by v úrade pre občanov mohol urobiť. Ako hlava štátu by sa po zložení sľubu stretol s premiérom aj predsedom parlamentu, aby diskutovali o novej situácii. Medzi prvými krokmi, ktoré by ako prezident urobil, by bola aj výmena vedenia ústavného súdu. Procházka by tiež chcel hneď po nástupe do funkcie rozbehnúť nový model ekonomickej diplomacie.
Záujemcovia o post hlavy štátu majú dnes posledný deň na to, aby v národnej rade odovzdali svoje petičné hárky či poslanecké kandidatúry. Môžu tak urobiť do 24:00. Na kandidatúru na prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov NR SR, alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov. Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb bude v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole.
Bárdos podal tiež kandidatúru na prezidenta
Prezidentský nominant SMK Gyula Bárdos odovzdal dnes v Národnej rade (NR) SR petíciu nevyhnutnú pre svoju kandidatúru. Občiansky kandidát potrebuje zo zákona minimálne 15.000 podpisov na petícii, Gyulovi Bárdosovi takto vyjadrilo podporu až 46.625 občanov. Má aj 16 podpisov poslancov Národnej rady SR, ktoré mu mali pomôcť v prípade, že by nakoniec nezískal potrebné množstvo občianskych podpisov.
"Nemysleli sme si, že budeme až takto úspešní. Nedostali sme podpisy len od občanov maďarskej národnosti, ale aj Slovákov, Rusínov, Rómov," komentoval počet podpisov na petícii predseda SMK József Berényi. Dodal, že Gyula Bárdos "môže prekvapiť" a vo voľbách prezidenta uspieť.
"Petičný výbor organizoval akciu profesionálne, čísla hovoria jasnou rečou. Dovoľte, aby som sa poďakoval aj 16 poslancom Národnej rady, ôsmim za Oľano, piatim z NOVY a trom z SDKÚ-DS, ktorí sa podpísali pod moju kandidatúru, takže spĺňam aj túto podmienku," povedal Bárdos. Dodal, že jeho kandidatúra neoslabí šance pravice uspieť vo voľbách. "Som presvedčený, že moja nominácia prispeje k tomu, že obyvatelia južného Slovenska 15. marca prídu k voľbám v hojnom počte," zdôraznil Bárdos, ktorý chce reprezentovať občanov južného Slovenska bez ohľadu na ich národnosť a vierovyznanie.
Dúfa, že jeho voliči aj v druhom kole volieb podporia kandidáta reprezentujúceho občiansky princíp a menšinové práva. Na otázku, či reálne očakáva svoje víťazstvo v prezidentských voľbách, Bárdos reagoval, že aj na olympiádu necestujú len favoriti. Pokúsi sa čo najlepšie uspieť v prvom volebnom kole a potom sa rozhodne o ďalšom postupe.
Kandidatúru nominanta SMK po prekontrolovaní petície definitívne potvrdí predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD).
Na podávanie kandidatúr majú záujemcovia čas už len dnes do polnoci. Na to, aby sa mohli zapojiť do boja o Prezidentský palác, potrebujú minimálne 15.000 podpisov od občanov alebo 15 poslaneckých podpisov.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) doteraz potvrdil kandidatúru siedmim uchádzačom. Na zozname oficiálnych kandidátov je zatiaľ premiér Robert Fico (Smer-SD), filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýľ a expolitik Milan Kňažko.
Dnes dopoludnia odovzdal podpisy aj Milan Melník a kardiológ Viliam Fischer, poobede priniesol svojich, podľa vlastných slov takmer 19.000 podpisov Stanislav Martinčko.
Ešte dnes sa chystá odovzdať podpisy nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, Jozef Šimko (SMS) a Ján Jurišta (KSS). Podpisy zbiera aj Helena Mezenská z OĽaNO.
Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Prvé kolo sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.