BRATISLAVA - Slovenský vedec Peter Tatarko, ktorý sa po trojročnom pobyte na Queen Mary University v Londýne vrátil na Slovensko, vyvíja materiály pre supersonické lietadlá. Získal grant v rámci programu Marie Sklodovska-Curie, ktorý mu na najbližšie dva roky umožní robiť výskum na Slovensku.
Spolupracuje s najväčším svetovým výrobcom civilných dopravných lietadiel, pre ktorého vyvíja špeciálny keramický materiál. Ako sám tvrdí, vyvinúť niečo, čo vydrží prelet atmosférou s teplotou 2 000 stupňov, a môže sa použiť opakovane, je výzvou.
„Už na univerzite v Londýne som bol členom medzinárodného konzorcia, v ktorom sme mali dvoch priemyselných partnerov a jedným z nich bol Airbus. Vďaka tejto spolupráci som pochopil, čo letecká spoločnosť prostredníctvom základného výskumu potrebuje zistiť a preniesť to neskôr cez aplikácie do praxe. Túto tému prinášam na Slovensko na Ústav anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý mi poskytol špičkové prístrojové vybavenie,“ povedal Peter Tatarko. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
Ultra rýchle lietanie by raz mohlo skrátiť komerčné lety naprieč celou zemeguľou len na pár hodín. Avšak povrch vesmírneho vozidla je pri návrate z vesmíru na Zem vystavený vysokému treniu atmosférických plynov, čo v dôsledku vysokej rýchlosti vozidla spôsobuje vznik veľmi vysokých teplôt. Takéto extrémne podmienky si vyžadujú špeciálne navrhnuté materiály.
„Naším cieľom je vyrábať keramické materiály odolné voči vysokej teplote. Snažíme sa vytvárať rôzne kompozitné prvky, aby sme ďalej zlepšili ich vysokoteplotné vlastnosti. Naším cieľom je vytvoriť materiály s novým chemickým zložením. Počas experimentov by nám mali vznikať také fázy na povrchu materiálov, ktoré zabránia ďalšej degradácií materiálu,“ popísal Peter Tatarko.
Program Marie Sklodowska-Curie je súčasťou programu Európskej únie Horizont 2020 a podporuje individuálne mobility vedcov. Podmienkou je, aby žiadatelia o grant strávili aspoň 24 mesiacov v zahraničnej výskumnej inštitúcií, ak sa chcú vrátiť domov.