BRATISLAVA - Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave prešla príjemnou zmenou. Pred Vianocami choré detičky poriadne potešila. Čakáreň pre deti sa zmenila na nepoznanie. Najlepší slovenskí ilustrátori a dizajnéri sa spojili a svojim talentom a unikátnym dielom ohúrili nielen deti, ale i rodičov.
Deti sa odteraz budú na lekárske vyšetrenie tešiť. Čakáreň na rádiologické vyšetrenie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave prešla ohromnou zmenou.
„Jedinečná čakáreň vznikla vďaka spolupráci ASIL – Asociácie ilustrátorov, projektu Nového Času Srdce pre deti, ktorý spravuje Nadácia Pontis a autorskej spoločnosti LITA,“ informovala Simona Fiabáne, PR manažérka nadácie Pontis.
Hlavným cieľom celej rekonštrukcie bolo, aby sa deti v čakárni odreagovali od svojho trápenia a aby nemysleli na stres z vyšetrenia. Okrem toho im čakanie ubehne rýchlejšie a dokonca sa popri hraní môžu aj vzdelávať. Môžu objavovať záhady ľudského tela.
„Zvolená modro-fialová farba pôsobí upokojujúco, harmonicky, súčasne ale tiež moderne a sviežo. Jej psychologické aspekty sa tiež viažu s uvoľnením kreativity, spiritualitou, meditáciou, čo sú vlastnosti, ktoré umocňujú náš zámer poskytnúť deťom priestor, kde sa budú cítiť príjemne a uvoľnene,“ povedal exkluzívne pre Topky Peter Gála.
„Výskumy dokazujú, že deti lepšie reagujú na liečbu v hravom, vizuálne atraktívnom prostredí, ktoré odvádza ich pozornosť od vyšetrenia. Ilustrácie im umožnia preniesť sa do iného sveta, navodia príjemnú a hravú atmosféru. Zároveň umenie prinášame aj širokej verejnosti,“ povedal Peter Gála, predseda Asociácie ilustrátorov.
Peter Gála so svojim nápadom oslovil Nadáciu Pontis, ktorá riadi projekt Nového Času Srdce pre deti. Nadácia ich myšlienku finančne podporila sumou 6 200 eur. Projekt Asociácie ilustrátorov finančne podporila aj autorská spoločnosť LITA sumou 3 800 eur. Veľkorysú pomoc poskytlo aj grafické štúdio Galaxi, ktoré kompletne zastrešilo celú výrobu a montáž novej čakárne.
„Nápad nás nadchol hneď na začiatku. A hoci to bola dlhá cesta – trvalo takmer rok, kým sa z idey stalo reálne dielo, sme veľmi hrdí, že sme mohli byť pritom. Veríme, že tak deti, ako aj ich rodičia, budú mať z čakárne radosť a pomôže im odbúrať stres z návštevy u lekára,“ povedala Katarína Turčanová, manažérka projektu Srdce pre deti z Nadácie Pontis.
Špičkový tím mladých ilustrátorov sa snažil deťom čakáreň čo najviac spríjemniť. Chodba čakárne má námet ľudského tela. „Grafický návrh ilustrácií v diorámach sme spolu s ilustrátormi vymýšľali tak, aby zobrazovali časti ľudského tela, ktoré nie sú príliš morbídne alebo naturalistické a ktoré zároveň ich deti ako tak poznajú,“ vysvetlil nám Gála. Deti tak spoločne s rodičmi môžu chodiť a skúmať dianie v ľudskom tele a zároveň rozvíjať svoju fantáziu.
„Deti majú najradšej rôzne postavičky, príšerky a iné charaktery. Stvárnenie žalúdka a ciev sme z týchto dôvodov vyhodnotili ako ideálne riešenie,“ vysvetlil pre Topky predseda Asociácie ilustrátorov. Kruhové okná sú hlboké 50 centimetrov. V oknách sú zabudované spomínané kulisy a deti majú k dispozícií aj rôzne omaľovánky ktoré taktiež súvisia s konceptom ľudského tela.
„Deti, ktoré vchádzajú k nám na vyšetrenie majú veľa otázok o ľudskom tele, pretože sú inšpirované ilustraciami a hádankami, ktoré si počas čakania prezerali. Veľmi sa tešíme, že reagujú emotívne a s nadšením, v čakárni sa cítia dobre,“ informovala Ingrid Štrokendlová, vedúca radiologická asistentka. „Aj vďaka edukatívnym pomôckam, ktoré sú súčasťou čakárne, sa deti o ilustrácie veľmi zaujímajú, hľadajú v nich skryté postavičky, pýtajú sa samotných lekárov, kto je to tá pani Makrofágová, čo robí kapitán Pepsín a podobne,“ povedal nám Gála, ktorý nám zároveň prezradil, že na podobných projektoch by so svojim tímom veľmi rád pracoval aj v budúcnosti.