SEVILLA - Unikátny objav učinili španielski robotníci, ktorí počas práce pod zemou v blízkosti Sevilly našli viac ako pol tony vzácnych antických mincí. Podľa znalcov boli vyrobené v období Rímskej ríše koncom štvrtého storočia. Podobne veľký nález je v Španielsku úplne ojedinelý.
Podľa denníka El País objavili robotníci devätnásť amfor, ktoré boli plné bronzových a strieborných mincí. Každá z desiatok mincí váži medzi ôsmimi a desiatimi gramami, ich celková hmotnosť je 600 kilogramov. Odborníci zo sevillského múzea archeológie uviedli, že boli razené na konci štvrtého storočia a potom uskladnené v nádobách, aby s nimi mohol nejaký rímsky činiteľ vyplácať vojakov či sluhov.
Obrovský úspech Slovenska vo svete: Naši archeológovia objavili starodávnu klimatizáciu
"Je to unikátne množstvo, ktoré nemá obdobu. Až do súčasnosti sme z dôb rímskeho impéria v Španielsku nič podobné neobjavili," uviedla riaditeľka archeologického múzea v Seville Ana Navarrová. Podľa nej je nezvyčajné, že boli mince uchovávané práve v malých amforách, ktoré väčšinou slúžili na tekutiny alebo iné požívatiny.
Španielski experti plánujú nález ďalej analyzovať v spolupráci s kolegami z Talianska a ďaších európskych krajín. Stavebné práce na pozemku v obci Tomares vzdialenej asi desať kilometrov od Sevilly boli ihneď prerušené a do terénu vyrazili na ďalší prieskum archeológovia.