BLOOMINGTON - Počuli sme o ňom, učili sme sa o ňom a popritom všetkom sme si utvorili predstavu, ako to v Starovekom Ríme asi mohlo vyzerať. Teraz ju môžete porovnať s videom vyhotoveným na základe historických prameňov a archeologických vykopávok. Jedným slovom - nádhera.
Medzinárodný projekt Rome Reborn sa pokúša vytvoriť presný 3D digitálny model Starovekého Ríma, najväčšieho mesta v západnom svete až do devätnásteho storočia, kedy ho vystriedal Londýn. Ikonické monumenty ako Panteón či Koloseum boli už v minulosti zmapované celkom detailne, inak to už ale je s priestorom a stavbami v ich okolí. A práve tieto prázdne miesta sa snaží projekt zaplniť.
Rome Reborn ukazuje, ako to asi vyzeralo počas prvého osídlenia na danom území v neskorej dobe bronzovej (okolo roku 1000 pred naším letopočtom), až po vyľudňovanie ríše v ranom stredoveku (550 nášho letopočtu).
Tvorcovia projektu sa rozhodli, že najideálnejšou dobou pre modelovanie digitálnej podoby je rok 320 nášho letopočtu. "Rím vtedy dosiahol vrchol svojej populácie, začala práve prvá výstavba kresťanských kostolov. Z tohto obdobia taktiež pochádza väčšina stavieb, ktoré môžete v Ríme nájsť dnes, takže celková rekonštrukcia mesta je o to menej špekulatívna a o to viac realistická," vysvetlil profesor Bernard Frischer z Indiana University, ktorý projektu šéfuje.