HOUSTON – Budúcnosť je tu! Astronautom na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa prvýkrát v histórii podarilo úspešne vypestovať kvetinu, a to v nulovej gravitácii. Ide o cíniu, ktorá však vďaka vesmírnym podmienkam vyzerá trošku inak, no stále je krásna a hlavne, jej 13 okvetných lístkov teší fanúšikov kozmického výskumu po celom svete.
„Vôbec prvá kvetina vypestovaná vo vesmíre debutuje! Áno, tam vo vesmíre sú aj iné fotmy života,“ zažartoval si na sociálnej sieti Facebook Scott Kelly, ktorý onedlho ukončí svoj ročný pobyt na vesmírnej stanici. Cínia, ktorú odfotil, však vedcami nebola vybraná kvôli svojej kráse, ale aby „pomohla pochopiť ako kvety rastlín môžu rásť v mikrogravitácii“.
Yes, there are other life forms in space! #SpaceFlower #YearInSpace
Posted by NASA Astronaut Scott Kelly on 16. január 2016
Ide pritom o úspech, keďže to ešte v decembri vyzeralo tak, že to kvietok nezvládne. „Naše rastlinky nevyzerajú veľmi dobre. Môže to byť problém, pre ľudské kolónie na Marse,“ napísal vtedy Kelly. Ako sa však ukázalo, trocha lásky túto oranžovú cíniu opäť postavilo "na nohy". Dôležitým je práve kvet, už predtým sa totiž na ISS podarilo vypestovať šalát a pšenicu, avšak cínia bola náročnejšia úloha.
First ever flower grown in space makes its debut! #YearInSpace
Posted by NASA Astronaut Scott Kelly on 16. január 2016
„Cínia je veľmi odlišná od šalátu, je omnoho citlivejšia na parametre prostredia a charakteristiky svetla. Takisto rast trvá 60 až 80 dní,“ povedal Trent Smith, jeden z projektových manažérov ISS. To, že cínia úspešne vyrástla, je dobrou správou najmä preto, že astronauti teraz môžu prejsť ku komplikovanejším rastlinám, akými sú napríklad paradajky.