NEW HAVEN - Na svete rastú asi tri bilióny stromov. Vyplýva to z výpočtov, ktoré vykonali vedci z americkej univerzity v Yale. Stromov je tak zhruba osemkrát viac, než sa doteraz odhadovalo. Od počiatku ľudskej civilizácie sa vraj ale počet stromov na planéte znížil až o polovicu.
"Stromy patria k najvýznamnejším organizmom na Zemi, a napriek tomu ešte len začíname rozumieť pravidlám ich globálneho rozšírenia," uviedol spoluautor štúdie uverejnenej v prestížnom časopise The Nature Thomas Crowther. Informácie o počte stromov sú podľa neho dôležité, okrem iného, aj pre výskum klimatických zmien či ochranu biodiverzity.
Podľa aktuálnych odhadov vytvorených na základe satelitných snímok, počítačových výpočtov, ale predovšetkým pozorovaním priamo v teréne, majú najväčšiu plochu lesy v tropických oblastiach, v ktorých rastie asi 43 percent všetkých stromov na svete. Najhustejšiu sú však lesy v subarktických regiónoch na severe Ruska, Škandinávie a severnej Ameriky.
Na každého človeka podľa štúdie pripadá asi 420 stromov. Pod ľudskými rukami ale zároveň ročne asi 15 miliárd stromov padne. Asi päť miliárd ročne ich ľudia znova zasadia.