BRATISLAVA - Spomedzi piatich návrhov, ktoré vybrala renomovaná medzinárodná porota z viac ako 60 projektov z celého sveta, obsadili talentovaní Slováci v medzinárodnej súťaži celkové druhé miesto. Porota ho udelila bratislavskému ateliéru ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová, ako sa to sympatickým súrodencom podarilo?
Architekti mikulaj & mikulajová je ateliér architektúry, ktorý v roku 2008 založili súrodenci Juraj a Andrea. Opýtali sme sa ich, ako vnímajú svoje skvelé umiestnenie v súťaži. "V minulosti sme sa zúčastnili už niekoľkých architektonických súťaží ako napríklad Univerzitný Campus v Bratislave, Mestský úrad Leopoldov, či architektonicko - urbanistický projekt Castellum Rusovce a iné. Toto však bola naša prvá zahraničná súťaž," priznáva Andrea Ambrovičová Mikulajová.
Projekt novej školy v satelitnom mestečku Chýne pri Prahe vyhlásili v spolupráci so Centre for Central European Architecture, budova základnej školy sa predsa stavia tak raz za 300 rokov. Tak sa Andrea s Juraj pustili do projektovania 10 tried pre asi 330 detí na prvom stupni a ďalších 8 tried pre 240 žiakov na stupni druhom. Pripravili pre nich dokonca aj bazén.
Nakoľko majú pri takýchto projektoch voľné ruky? "Konkrétne kritéria boli presne zadefinované, bol určený lokalitný program, ktorý sme sa snažili v najlepšej miere naplniť. Dôležitým aspektom bolo, že projekt sa plánoval v dvoch fázach, vo fáze 1. išlo o návrh objektu samotnej základnej školy (1. a 2. stupeň) spolu s telocvičňou a v 2. fáze sa počítalo s objektom bazéna. Súťaž vyhlásila obec vo februári tohto roku. Požiadavkou bola kapacita 10 tried s maximálnym počtom 330 žiakov pre I. stupeň a 8 tried pre najviac 240 žiakov pre II. stupeň. V Chýni by radi začali v novej budove školský rok 2017/18."
Autormi návrhu sú konkrétne samotná Andrea, Radoslav Kurucz, Jana Matlovičová a Juraj Mikulaj. Čo bolo pre nich na projekte, ktorý bude stáť zhruba 5 miliónov eur, najťažšie? "Najťažšia a zároveň najzaujímavejšia bola príprava na celý projekt, keďže ide o modernú školu 21. storočia. Stretli sme sa preto s detským psychológom i ďalšími odborníkmi. Najväčší dôraz sme kládli na samotný objekt ZŠ, ktorý bude slúžiť na výuku detí, no na druhej strane chceme, aby fungoval aj ako komunitné i športové centrum pre široké okolie. Nová škola Chýně bude miestom novej kultúry vzdelávania."
Projekt je svojím spôsobom jedinečný, preto zaujal aj v konkurencií prác z Veľkej Británie, Holandska, Talianska, Francúzska, Kanady či Japonska. Čím konkrétne? "Naša škola svojich žiakov nestráži a nepoučuje – naopak, nabáda ich k tomu, aby individuálne objavovali svet, aby sa učili sociálnej zodpovednosti, ochote pomáhať druhým a rozvíjali svoj zmysel pre vzťahy v spoločnosti. Škola ponúka priestory pre rozmanité formy výuky, ale je aj miestom pre zážitky z iných sfér života. Architektúra aktívne vstupuje do vzťahu žiak – učiteľ – rodič a stáva sa tak jeho plnohodnotnou zložkou."
Čo porotcovia podľa vás ocenili najviac? "Porota ocenila na návrhu nášho ateliéru Architekti mikulaj & mikulajová okrem ďalších pozitív prehľadnú urbanistickú koncepciu, ako aj špecifický návrh foyer ako spoločenského srdca školy a súčasne centra samotnej obce. Úspech pripisujeme tiež odvahe priniesť inovatívne architektonické riešenia pre taký dôležitý objekt, akým je nová škola pre každú komunitu."
Škola by chcela v nových priestoroch začať už školský rok 2017/2018. Ako sa od tohto úspechu odrazíte do budúcna vy? "Veríme, že takýto jedinečný úspech bude inšpiráciou aj pre inštitúcie i ďalších staviteľov na Slovensku, aby aj oni získavali čo najlepšie architektonické návrhy cez súťaže otvorené aj pre mladých inovatívnych architektov. Ukázali sme, že vieme preraziť aj v svetovej konkurencii, čo nás veľmi povzbudzuje a teší."