KOŠICE - Stavebné práce na rozsiahlej oprave troch hlavných expozičných skleníkov Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach sú úspešne dokončené. Práce trvali od apríla do decembra 2014. Súčasťou opráv boli obnovy náterov pôvodných nosných kovových konštrukcií, výmena nenosných pozinkovaných zasklievacích prvkov za hliníkové profily a nahradenie sklenených výplní polykarbonátovými doskami.
Výmenu a opravu obvodového a strešného plášťa veľkých skleníkov spolu s doplnením niektorých prvkov pôvodnej oceľovej konštrukcie bolo potrebné realizovať kvôli nevyhovujúcemu havarijnému stavebno-technickému stavu výplňových konštrukcií obvodového a strešného plášťa, blížiacemu sa ku koncu svojej životnosti a enormne vysokým energetickým stratám. Statika skleníkov bola síce v poriadku, hrozilo však uvoľňovanie sklenených výplní zo zasklievacích profilov uchytených sklenárskym tmelom. Preto bolo nevyhnutné pristúpiť k oprave opláštenia spolu s výmenou pôvodnej výplne jednoduchého zasklenia za energeticky úspornejšiu a materiálovo vhodnejšiu výplň z polykarbonátových dosiek.
„Rozsiahla oprava v hodnote takmer 410-tisíc bola realizovaná v priebehu ôsmich mesiacov a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ju hradila z vlastných zdrojov. Väčšinu finančných prostriedkov získala predajom nadbytočného nehnuteľného majetku, časť bola financovaná s príspevkom z rozpočtu Botanickej záhrady a Prírodovedeckej fakulty. K oprave skleníkov pristúpila UPJŠ z viacerých dôvodov – v prvom rade sa opravou zlepšila ich bezpečnosť, predĺžila životnosť, zvýšil sa komfort ich používania, došlo k výraznej energetickej úspore pri prevádzke skleníkov a v neposlednom rade bolo dôležité aj estetické hľadisko stavby,“ uviedol rektor UPJŠ Ladislav Mirossay.
„Oprava sa týkala troch najväčších expozičných skleníkov odovzdaných do užívania v roku 1958, ktoré svojmu účelu slúžili nepretržite 56 rokov a boli vystavené extrémnym podmienkam kvôli interiérovej teplote a vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu. Tieto expozičné skleníky boli na vtedajšiu dobu jedny z najväčších v strednej Európe a od počiatku boli permanentne využívané na výsadbu tropickej a subtropickej vegetácie určenej pre celoročne prístupnú expozíciu širokej verejnosti,“ hovorí riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Sergej Mochnacký.