BRATISLAVA - Čo sa stane už tento piatok 21. decembra, nikto netuší. Existujú však rôzne teórie o tom, čo by našu planétu mohlo v tento, či iný deň postretnúť. Ani jeden z nich sa veru nepočúva dobre.
Slnečné erupcie
Jedenásťročný cyklus slnečnej aktivity dosiahne vrchol už budúci rok, jeho zvýšenú aktivitu však môžeme pozorovať už teraz. Ovplyvňuje to najmä modernú techniku, ktorá je na podobné záležitosti veľmi citlivá. Týka sa to umelých družíc, telekomunikačných či navigačných zariadení. V prípade silných erupcií by mohol nastať dlhodobý výpadok elektrickej energie, čo by ohrozilo dodávku pitnej vody, ropy, ale aj výrobu potravín. Dôsledky takéhoto stavu by boli nedozierne.
Zrážka s kométou
Dopad astronomického telesa na Zem by mal vážne následky v prípade, že by takýto objekt meral v priemere viac ako dva kilometre. Vzhľadom na to, že takmer tri štvrtiny našej planéty pokrýva oceán, padol by pravdepodobne do neho. Ak by mal priemer desať kilometrov, jeho sila by sa rovnala ekvivalentu jedného milióna vodíkových bômb. Náraz by vyvrhol 1000 miliárd litrov vody do výšky 100 km. Sčasti by sa vyparila a Zem by zahalili husté mračná, ktoré by spôsobili trvalé lejaky. Zdvihla by sa vlna vysoká tisíc metrov, ktorá by značnú časť kontinentov zaplavila.
Jadrová vojna
Ak by došlo k výbuchu jadrovej zbrane v husto osídlenom mieste, všetko živé by to takmer okamžite zničilo. Počas nasledujúcich týždňov by zomreli státisíce ľudí na dôsledky rádioaktívneho ožiarenia. Atmosféru by zaplnili sadze, ktoré by zatienili Slnko, čo by viedlo k prudkému ochladeniu. Nastala by nukleárna zima a sucho. Ľudia by umierali hladom, napísal portál Blesk.cz.
Supervulkán
Na západe USA pod Yellowstonským národným parkom leží supervulkán, ktorého výbuch by spôsobil katastrofu. Záplava žeravých plynov, kameňov a popola by zničila niekoľko štátov USA a zahubila milióny obyvateľov. Ďalšie roky by sprevádzala neúroda, nelietali by lietadlá a činnosť elektrární by bola značne obmedzená. Sopka zatiaľ drieme, podľa vedcov je však len otázkou času, kedy exploduje.
Gama žiarenie
Miesta nachádzajúce sa mimo našej galaxie vysielajú gama lúče, ktoré vznikajú pri umieraní hviezd. Pri tomto procese do vesmíru uvoľnia rovnaké množstvo hmoty a energie ako počas celej svojej predchádzajúcej existencie. Ak by sa k Zemi dostalo gama žiarenie zo vzdialenosti menšej ako 3000 svetelných rokov, nemali by sme šancu. Vysoké teploty by spálili všetok život na povrchu.
Pandémia
Hoci mnohí si myslia, že najväčšie riziko vzniku pandémie bolo v stredoveku, keď úroveň zdravotnej starostlivosti ešte nebola taká vysoká, nie je tomu tak. Šírenie infekcie v súčasnosti vďaka leteckej doprave nemôže byť ľahšie. Vírusy spolu so svojimi génovými mutáciami ešte viac zvýšili svoju smrtiacu silu. Najväčšiu hrozbu momentálne predstavuje patogénna vtáčia a prasacia chrípka a vírus ebola, na ktorý umiera viac ako polovica infikovaných. Na mnohé infekčné choroby navyše stále neexistuje očkovanie. Rozsiahla celosvetová pandémia by zabila milióny ľudí, ochromila ekonomiku a spôsobila pokles produkcie potravín.