BRATISLAVA - Ničivé záplavy, letecké katastrofy, smrtiace hurikány. Ani tento rok nás neobišli prírodné katastrofy a ľudské tragédie, ktoré si vyžiadali desaťtisíce životov a ešte viac zranených. Ich bilancia je hrôzostrašná a vybrané prípady tvoria iba malú čiastku z nešťastí, ktoré sa odohrali po celom svete.
JANUÁR
Pri ostrove Giglio v južnom Toskánsku stroskotala 13. januára talianska luxusná loď Costa Concordia s 4232 ľuďmi na palube, z ktorých 32 zahynulo. Spoločnosť Costa Crociere prepustila kapitána lode Francesca Schettina v júli kvôli zanedbaniu služobných povinností. Podľa vyšetrovateľov nehodu zavinil práve on riskantným manévrom v blízkosti pevniny, ten to ale popiera.
Vyšetrovanie samotnej havárie lode ešte neskončilo, polícia kladie kapitánovi za vinu nielen zabitie z nedbanlivosti, ale tiež predčasné opustenie lode a chyby pri jeho plavbe. Schettinovi hrozí až 15 rokov väzenia. Súd s ním a s ďalšími obžalovanými by mal začať najskôr začiatkom budúceho roka. Vrak plavidla sa stále nachádza na pobreží ostrova v Tyrhenskom mori.
FEBRUÁR
Zničujúci požiar vo väzení v Hondurase si 15. febuára vyžiadal 360 obetí. Podľa vyšetrovateľ ho mala na svedomí neuhasená cigareta alebo sviečka, ktorá zapálila matrac. Nič nenasvedčovalo tomu, že by bol požiar založený úmyselne.
Tragédia sa odohrala v meste Comayagua v centrálnej časti krajiny, asi 75 kilometrov severne od hlavného mesta Tegucigalpa. Išlo o jeden z najhorších požiarov vo väzenskom zariadení Latinskej Ameriky vôbec. Väčšina z obetí boli trestanci, ktorí zostali uväznení vo svojich celách. Honduras má podľa štatistík OSN najvyšší počet vrážd na svete a tamojšie väznice sú notoricky preplnené.
MAREC
Jedna z najtragickejších železničných nehôd v Poľsku za posledné desaťročia sa odohrala v sobotu večer 3. marca na trase medzi Varšavou a Krakovom pri obci Szczekociny, kde sa čelne zrazili dva rýchliky po tom, ako sa jeden z nich dostal na nesprávnu koľaj. V čase zrážky sa v súpravách viezlo okolo 350 cestujúcich. Zahynulo 16 ľudí a 56 osôb bolo zranených.
Belgický autobus s deťmi narazil 13. marca v tuneli diaľnice A9 pri meste Sierre (Siders) do steny. Bilancia 28 mŕtvych (z toho 22 detí) a 24 zranených. Nehoda sa stala o 21:15 SEČ. Podľa svedkov sa autobus nečakane strhol doprava a čelne vrazil do steny. Silný náraz úplne zdemoloval prednú časť vozidla. Hasiči a záchranári pracovali na mieste nešťastia celú noc.
Belgicko sa okamžite po medializácii tragédie ponorilo do smútku a obete nešťastia si minútou ticha uctili aj členovia parlamentu. Obete pochádzali z mestečka Lommel neďaleko hranice s Holandskom a z dedinky Heverlee neďaleko Leuvenu. Deväť z mŕtvych detí bolo občanmi Holandska, všetky však až na jednu výnimku bývali v Belgicku.
APRÍL
Pred pristátím na letisku pri Islamabade sa 20. apríla v búrke zrútil Boeing 737 pakistanských aerolínií; zahynulo všetkých 127 osôb na palube. Hoci lietadlo spadlo do obývanej oblasti, z osôb na zemi sa nikomu nič nestalo.
Piloti Boeingu letiaceho z mesta Karáči nezvládli pristávací manéver, čo údajne mohlo spôsobiť zlyhanie navigačných zariadení v stroji, ktorý bol údajne v prevádzke viac ako 30 rokov. Piloti si mali byť vedomí zlého počasia, no rozhodli sa podstúpiť riziko.
JÚN
Najmenej 165 osôb, z toho 153 ľudí z paluby lietadla nigérijskej spoločnosti Dana Air, zomrelo 3. júna po tom, čo sa stroj zrútil do husto osídleného predmestia Lagosu.
Na juhu Peru narazil do hory Mama Rosa 6. júna vrtuľník Sikorsky S-58 a explodoval. Zahynulo 14 ľudí, vrátane Čecha. Experta zdržiavali v Peru kvôli plánovanej stavbe vodnej elektrárne.
Pri nehode autobusu s českými turistami zahynulo 23. júna na chorvátskej diaľnici neďaleko tunela Sveti Rok osem ľudí a 43 osôb utrpelo zranenia. Príčinou bol mikrospánok vodiča.
JÚL
Záplavy v Krasnodarskom kraji na juhozápade Ruska si začiatkom júla vyžiadali 172 obetí. Takmer 29 000 ľudí v postihnutej oblasti bolo bez elektriny a museli zastaviť aj prepravu ropy z Novorossijsku. Prívalové dažde často sužujú mestá na pobreží Čierneho mora, podľa údajov regionálneho guvernéra však išlo o najhoršiu prírodnú katastrofu v oblasti za posledných 70 rokov.
Lavína v oblasti najvyššej európskej hory Mont Blanc zabila 12. júna deväť ľudí. Medzi obeťami boli traja Briti, rovnaký počet Nemcov, dvaja Španieli a jeden Švajčiar. Živel si vyžiadal aj ďalších deväť zranených.
AUGUST
Dve zemetrasenia o sile 6,3 a 6,4 stupňa si na severovýchode Iránu vyžiadali 306 obetí a 3037 zranených. Najviac postihnutá bola oblasť okolo mesta Tabriz.
OKTÓBER
Hurikán Sandy koncom októbra zasiahol Jamajku, Haiti, Dominikánsku republiku, Bahamy, Kanadu a východné pobrežie USA, vrátane New Yorku. Zabil 253 ľudí, najviac v USA (131) a na Haiti (104), a spôsobil škody asi za 52,4 miliardy dolárov. Ide o najväčšiu búrku v Atlantiku čo do dĺžky zasiahnutého územia (1800 km).
NOVEMBER
Pri najhoršom požiari továrne v dejinách Bangladéša uhorelo najmenej 112 ľudí v textilke na predmestí Dháky. Rovnako požiar zachvátil aj dielne pre handicapovaných na juhozápade Nemecka v Titisee-Neustadt v Bádensku-Württembersku a vyžiadal si 14 obetí.
DECEMBER
Počet obetí tajfúnu Bopha, ktorý zasiahol južné Filipíny, vzrástol na vyše 900 osôb. Stovky ľudí sú stále nezvestné. Záchranári uviedli, že je len malá nádej na nájdenie ľudí, ktorí mohli prežiť. Podľa úradov približne 300 z nezvestných sú rybári, ktorí sa vydali na more aj napriek varovaniam. Išlo o najhorší tajfún tohtoročnej sezóny. Jeho následky postihli 5,4 milióna ľudí. Škody na infraštruktúre a poliach dosiahli v prepočte 273 miliónov eur.
Pri zrážke dvoch malých lietadiel na západe Nemecka zahynulo osem ľudí, vrátane štyroch detí. Nehoda, ku ktorej došlo približne 30 kilometrov severne od Frankfurtu v blízkosti mesta Wölfersheim, je pritom jednou z najhorších leteckých nešťastí v krajine za posledné roky. Príčiny nehody sú stále predmetom šetrenia.
Mladík Adam Lanza zastrelil na škole v Newtowne 20 detí vo veku šesť a sedem rokov a šesť zamestnankýň.