Začalo sa to v šesťdesiatych rokoch škôlkarmi v jednej americkej Materskej škole. Deťom dali na výber medzi odmenou (napríklad jeden penový cukrík marshmallow), ktorú mohli mať okamžite, a väčšou odmenou (dva cukríky), na ktorú by museli čakať osamote až dvadsať minút.
Nechali deti, aby si zo sortimentu – cukríky marshmallows, sušienky cookies, praclíčky, mentolky a podobne –vybrali odmenu, akú by najviac chceli.
Ako sa tento pokus skončil?
Dnes už kultový Cukríkový test (The Marshmallow Test) renomovaného psychológa Waltera Mischela ukázal, že schopnosť oddialiť uspokojenie je pre úspešný a naplnený život rozhodujúca.
Sebakontrola umožňuje lepšie sociálne fungovanie a lepší pocit vlastnej hodnoty, ale pomáha nám aj zvládať stres, efektívnejšie plniť ciele a vyrovnávať sa s bolestnými emóciami.
Je pevná vôľa daná vopred, alebo sa dá naučiť?
Niektoré deti odolali, ale väčšina sa vrhla na ten jeden cukrík. Vnútorný zápas, ktorý na deťoch pozorovali, keď sa snažili ubrániť zazvoneniu, by vám vohnal slzy do očí, možno by ste začali tlieskať ich vynaliezavosti a dostali novú nádej vďaka potenciálu, s akým dokonca aj malé deti dokážu odolávať pokušeniu a odhodlane počkajú na odloženú odmenu.
Doktor Mischel v tejto objavnej knihe čerpá z desaťročia trvajúceho výskumu a príkladov zo života. Skúma podstatu pevnej vôle, odhaľuje kognitívne schopnosti a mentálne mechanizmy, ktoré ju umožňujú, a ukazuje, ako sa dajú využiť pri prekonávaní problémov každodenného života – od udržiavania hmotnosti až po odvykanie od fajčenia, zvládnutie bolestného ľúbostného sklamania, prijímanie zásadných rozhodnutí či plánovanie dôchodkového zabezpečenia.
Kniha Cukríkový test zmení spôsob vášho zmýšľania o tom, kto ste a čím sa môžete stať.
Každý totiž túži vedieť, ako vôľa funguje, a každý by bol rád, keby jej mal viac a s menšou námahou – pre seba, svoje deti a príbuzných, čo si spokojne pofajčievajú. Schopnosť odložiť uspokojenie a odolať pokušeniu bola dôležitou výzvou už od úsvitu civilizácie.
Výskum s cukríkmi marshmallows ovplyvnil aj učebné osnovy viacerých škôl, ktoré vzdelávali širokú škálu detí – od detí žijúcich v biede až po tie, čo študujú na elitných súkromných akadémiách.
Medzinárodné investičné spoločnosti ho využívali na podporu plánov dôchodkového zabezpečenia. Zároveň sa obrázok cukríka marshmallov stal okamžite zrozumiteľným podnetom začatia diskusií o odložení uspokojenia pre takmer každé publikum.
Walter Mischel je autorom viac ako dvesto vedeckých štúdií a spoluautorom knihy Introduction to Personality (Úvod do osobnosti), ktorá doteraz vyšla v ôsmich vydaniach. Je členom Národnej akadémie vied, Americkej akadémie umení a vied, nositeľom Ceny za výnimočný vedecký prínos Americkej psychologickej asociácie a Grawemeyerovej ceny (Grawemeyer Award) za psychológiu.