V pripravovanom čísle Knižnej revue bude jedlu a stravovaniu venovaná celá dvojstrana. Odborníci, ktorí napísali o stravovaní knihy (R. Magát, A. Mačingová, D. Uríčková, M. Karpaty, I. Bukovský) prezradia, čo je v tomto smere najdôležitejšie.
Renato Magát (1968) pracoval v oblasti marketingu, momentálne píše kuchárske knihy pre vydavateľstvo Príroda, najnovšie sú Babičkine polievky, omáčky a prívarky a Babičkine jedlá bez mäsa.
Ako samotný názov prezrádza, edícia Babičkine... je založená na klasickej kuchyni našich starých mám. Vyrastal som v dobe, keď sa varilo iba takto, to sa na vás nalepí a už nepustí. Samozrejme, nestravujem sa iba klasickou babičkinou kuchyňou. Milujem taliansku, francúzsku či mexickú kuchyňu.
Medzi hlavné výhody tohto stravovania patria najmä chuť a použité ingrediencie. Domáce cestoviny, majonéza, bujón, lístkové cesto, džemy, kompóty... To v obchodoch nenájdete. Strávite síce v kuchyni viac času, ale výsledok stojí za to. A nevýhoda? Vraví sa, že naša klasická slovenská kuchyňa je nezdravá, ťažká. Je to pravda iba v tom prípade, ak neviete, koľko toho zjesť. Myslím si, že naše telo je jeden úžasný „stroj“ a dáva nám prostredníctvom chute najavo, čo potrebuje. Lenže často potom nastúpi na scénu naše horšie ja a povie si, prečo by som si mal dať iba dve knedličky, keď si ich môžem dať šesť?
Varím a recepty zbieram od svojich desiatich rokov. Najprv som ich hľadal v našej rozvetvenej rodine a po čase aj v starých kuchárskych knihách, ktorých už mám toľko, že sa mi ledva zmestia do domu. Pokračujem v písaní kuchárok z tejto edície a momentálne dokončujem knihu 100 najslávnejších múčnikov a iných dobrôt, ktorá by mala vyjsť čo nevidieť.
V tejto uponáhľanej dobe sme sa naučili variť najmä z polotovarov a nakupovať zväčša nie vždy kvalitné potraviny v hypermarketoch, pretože je to pohodlné. Nerozmýšľame pri tom, akú výživnú hodnotu majú. Zelenina a ovocie, ktoré k nám cestujú stovky kilometrov a dozrievajú v kamiónoch. Balené mäso zo zvierat, ktoré nevidia denné svetlo a sú kŕmené neprirodzenou stravou s jediným cieľom – čo najlacnejšie a najrýchlejšie vyprodukovať sviečkovicu, karé, roštenku, pliecko či veľké kuracie prsia. Ja nakupujem na trhoch. Mám už svojich osvedčených predajcov a viem, čo kupujem. Skúste to aj vy.
Celý článok si prečítate v Knižnej revue 9 (vychádza 30. apríla)!