Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Otrasné svedectvo zo severokórejského tábora smrti

Otrasné svedectvo zo severokórejského tábora smrti Zobraziť galériu (3)
Otrasné svedectvo zo severokórejského tábora smrti (Zdroj: tatran)

V súvislosti s kórejskou krízou a vyhrážkami severekórejského vodcu Kim-Čong Una použitím jadrových zbraní sa opäť otvára téma života v poslednej bašte stalinizmu a najmä toľko zmieňovaných koncentračných táborov. Kniha Blaney Hardena ,,Útek z tábora 14: Neuveriteľný príbeh muža zo Severnej Kórey o strastiplnom putovaní za slobodou“ poskytuje šokujúce svedectvo jediného väzňa, ktorý sa v tábore smrti narodil, prežil tu väčšinu života a napokon sa mu podaril neuveriteľný útek. Šokujúca kniha, ktorá vyvoláva celosvetovú diskusiu o porušovaní ľudských práv v Severnej Kórei.

Príbeh Šin Tong-hjoka je o to desivejší, že nejde o dávnu históriu, ale o krutú realitu, ktorá sa odohráva  v dnešnej dobe. Šin sa snaží upriamiť pozornosť poslucháčov na svojich prednáškach po svete hlavne na túto skutočnosť. Porovnáva situáciu s koncentračnými tábormi z druhej svetovej vojny a verí, že tlak celosvetovej verejnej mienky prinúti severokórejský režim, aby nezvolil riešenie, ktorým by zahladil svoje zločiny.

Šin Tong-hjok sa v koncentračnom tábore  narodil a do svojich 22 rokov nemal o svete za elektrickým plotom nijakú predstavu. Jeho vývoj bol formovaný pravidlami tábora a požiadavkami dozorcov. Všadeprítomná smrť, donášanie na blízkych, verejné popravy vrátane jeho matky a brata, sexuálne zločiny, mučenie a otrocká práca sa pre neho stali každodennou realitou. Rok pred útekom z tábora (2005) sa zoznámil s novým spoluväzňom, ktorý ho zasvätil do tajov skutočného sveta siahajúceho ďaleko za hranice Severnej Kórey. Pri spoločnom úteku zahynul, no svojou smrťou pomohol Šinovi dostať sa na vytúženú slobodu.

V Severnej Kórei je v súčasnosti najmenej šesť koncentračných táborov. Na rozlohe sto kilometrov štvorcových v nich žije  okolo 200.000 väzňov v otrockých podmienkach. Gulagy sa delia na miernejšiu Revolučnú zónu, kde po drsnej prevýchove existuje teoretická možnosť návratu na slobodu /doteraz sa to podarilo asi tridsiatim ľuďom/. Zónu totálnej kontroly väzni nikdy neopustia a dožívajú sa maximálne 45 rokov. Musia tvrdo pracovať, bežné je mučenie, popravy alebo nútené potraty a zúbožení ľudia sú často podrobovaní lekárskym pokusom. Kvôli jednotvárnej strave v podobe kukuričnej kaše, kapusty a zeleninového vývaru najčastejšie umierajú od hladu. V zúfalstve sa kŕmia potkanmi, žabami, hadmi alebo korienkami. Podľa svedectva bývalého väzňa z Revolučnej zóny zomrelo v tábore v rokoch 1999 – 2001 okolo 40% ľudí na podvýživu.

,,Keď myslím na svojich väznených spoločníkov, stále zajatých v koncentračnom tábore, alebo ostatných väzňov internovaných vo väzenskom systéme Severnej Kórey, a keď si pomyslím na utrpenie, ktorému sú dennodenne vystavení, verím, že pre ich oslobodenie musím vyvinúť maximálne úsilie. A ak tá pomoc vyžaduje odo mňa vrátiť sa v spomienkach a vyrozprávať svoj príbeh skupine ľudí alebo na konferencii či na  večierku  pred veľkým publikom, viem, že nezáleží na tom, akú bolesť mi to spôsobuje, dôležité je iba to, čo môžem dosiahnuť pre svojich väznených druhov, ktorí sú stále v koncentračnom tábore Severnej Kórey.“  To sú slová Šin Tong-hjoka (1982), jedného z troch ľudí,  ktorým sa doteraz podarilo utiecť zo Zóny totálnej kontroly.

Dnes žije Šin v Soule a pracuje pre neziskovú organizáciu Sloboda pre Severnú Kóreu. Aj vďaka tejto knihe sa v decembri minulého roka stretol s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Navi Pillayovou. Pod jej vedením Rada OSN pre ľudské práva v Ženeve zostavila komisiu na prešetrenie systematického porušovania ľudských práv v Severnej Kórei. Výsledok jej prieskumu by mal byť známy napriek protestom severokórejského režimu v septembri tohto roka.

Šin v roku 2007 opísal svoje zážitky v knihe, ktorá vyšla v Južnej Kórei a vydal tak nepoznané svedectvo o skutočnej povahe severokórejského režimu. Po stretnutí so žurnalistom Blainom Hardenom vyšla minulý rok jeho biografia pod názvom ,,Útek z tábora 14: Neuveriteľný príbeh muža zo Severnej Kórey o strastiplnom putovaní za slobodou“, ktorá okamžite vyvolala celosvetový ohlas a bola preložená do 24 jazykov. V slovenskom vydaní vyšla koncom minulého roka vo Vydavateľstve TATRAN a dostať ju v kníhkupectvách, alebo u online predajcov.

Tatran
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: tatran)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu