To najlepšie z kuchyne, ktorej sa nikdy neprejete! Autorkou knihy je hlavná predstaviteľka príbehu bestsellera Sushi v dushi Denisa Ogino a ponúka vám v nej tie najchutnejšie jedlá z Japonska.
Presvedčte sa, že Japonci nejedia len suši.
Majte pleť hladkú ako Japonky!
Žite zdravo a dlho!
Varte jednoducho, chutne, rýchlo a po novom! Z toho, čo máte doma v chladničke!
PO JAPONSKY!
Ukážka z knihy
(Pozn. vydavateľstva: V knižke okrem receptov nájdete aj autorkine spomienky na Japonsko a hlavne na jedinečné spôsoby japonského výberu surovín, ich prípravy a stolovania.)
Ako sa správať za japonským stolom
Japonci začínajú každé jedlo slovom itadakimasu. V tých slabikách je schované naše klasické dobrú chuť, ale aj poďakovanie tomu, kto jedlo pripravil a naservíroval. Pri jedení sa používajú paličky, čo má veľkú výhodu - nestihnete sa prejesť. Paličkami do seba rýchlo nenahádžete toľko jedla, koľko lyžicou alebo príborom, takže žalúdok má dosť času dať vám signál, že je plný. Keď sme s Evitou našim hostiteľom v Toyokawe urobili tradičné zemiakové placky, jedli ich tiež paličkami. Evita sa na tom uchechtávala, ale potom uznala, že napriek tomu, že im veľmi chutili, nezjedli viac ako jednu a pol. Dostavil sa pocit sýtosti a zbytočne telo nezaťažovali...
Podľa tradičného stolovania by ste mali za nízkym stolom kľačať, Japonci sú na takúto polohu zvyknutí a dokážu tak zotrvať aj celý večer, keď majú veľké rodinné stretnutie. Európana po polhodine bolia všetky kĺby, viem, ale na tej polohe niečo je. V cvičeniach východných filozofií je práve sed na pätách s vystretým chrbtom tým najlepším receptom, ako pomôcť telu stráviť jedlo...
Paličky na jedenie sú zväčša drevené - v reštauráciách sú jednorazové, v domácnostiach ich majú lakované, aby sa dobre umývali. V minulosti ich vyrábali aj zo slonovej kosti.
Ak sa dostanete k stolu s Japoncami, mali by ste vedieť, že pri jedení paličkami platí prísna etiketa. Stačí len nepatrné gesto a dokážete svojich spolustolovníkov uraziť. Takže:
- Paličky nikdy nezapichujte do ryže - je to veľmi nezdvorilé.
- Paličkami si nepriťahujte nádoby, neukazujte nimi okolo seba (to Japonci nerobia ani prstami, na ukazovanie používajú celé dlane) a neprekladajte jedlo svojimi paličkami do paličiek inej osoby. (Tento úkon je vyhradený iba na prenášanie kostí po kremácii zosnulého pozostalými.)
- Podobne ako sa u nás nepatrí olizovať nôž, ani paličky sa neolizujú.
- Jedlo sa paličkami nemieša.
Hlasné grganie nie je v Japonsku prejavom neslušnosti, naopak, tí, ktorí jedlo chystali, ho berú ako signál, že vám chutilo. Ale ak trpíte nádchou, pozor na smrkanie - to je za stolom zakázané.