„Takúto babu mať doma, tak sa zabijem,“ zažartoval Kamil Peteraj na margo novej poetky Mirky Ábelovej.
Rebelky, ktorá sa nebojí povedať to, čo má na srdci a premietla to aj do svojej knihy Striptíz. Básne pomáhal vyberať práve Peteraj, ktorému učarovala jej básnická úprimnosť, otvorenosť a to, že sa na nič nehrá. Ľubomír Feldek nazval Ábelovú ´Ferlinghetti v sukni´. „Sú to prebdené noci, utrpenie, rozkoš, súboj a milovanie so sebou samým,“ približuje zbierku Striptíz bývalé dievča za milión Mirka Ábelová, ktorá knihu pokrstila netradične – antidepresívami. Podporiť ju prišli viaceré známe tváre ako herec Boris Farkaš, spisovateľ Jozef Heriban s dcérou Tamarou, zaspieval superstárista Jerguš Oravec.
Striptíz je živelný, jedovitý, ide pod kožu a dokáže provokovať, pobúriť. Z jej veršov prskajú oheň a síra, nebojí sa použiť vulgarizmus. „Tieto básne sa mi však zdajú veľmi zrelé, nápadité,“ tvrdí K.Peteraj „a Mirka je občas až preúprimná, takže ju treba krotiť. Je to jeden z veľkých talentov a som rád, že prichádza autorka, ktorá má čo povedať aj vážnejšiemu publiku, lebo na Slovensku sa roztrhlo vrece so spisovateľkami, ktoré píšu pre takých, nazval by som to naivnejších čitateľov.“
Knihu pokrstili antidepresívami, ktoré si doniesla autorka. „Dúfam, že tie tabletky nebudú čitatelia potrebovať po prečítaní Striptízu,“ rozosmial všetkých Kamil Peteraj a filozofoval nad tým, akým spôsobom knihu pokrstiť. „Čo vám to mám vložiť do pusy?“ obrátil sa na autorku, ktorá vzápätí radila, aby tabletku hodil na knihu. „Juuj, to by bola škoda, tá sa vám ešte zíde.“ Antideresíva potom nalámali na knižku, čo Kristína Farkašová okomentovala – „tej knižke ale bude veselo“ a keď sa tabletky zosypali na zem, všetko zaklincoval moderátor Dado Nagy: „Ok, tak my si to potom dojeme.“
Podľa jedného z krstných otcov zbierky básnika Andrijana Turana „sa nestáva často, že knihu básní čítate ako príbeh.“ Kniha Striptíz rozhodne nie je obyčajná zbierka poézie, čo dokázali aj dve básne prednesené emotívne a profesionálne v podaní herečky Kristíny Farkašovej. „Niektorí poeti píšu tak, že im – prepytujem – ani divá sviňa nerozumie,“ vysvetľuje Ábelová. „Nečudujme sa, že si potom radšej pustia telku alebo prečítajú ľahký román. Preto píšem tak, ako píšem – aby mi porozumeli úplne všetci.“
Zbierka Striptíz vychádza aj v Braillovom písme pre nevidiacich a slabozrakých. „Nebolo také jednoduché zrealizovať poéziu v Braillovom písme, na obálke je navyše podobizeň autorky, aby si ju mohli ohmatať aj nevidiaci, ale jednoduché veci vie robiť každý,“ usmiala sa riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková. Mirka Ábelová venovala práve ľuďom z Ikaru, ktorí pripravovali jej zbierku, zalamovali, graficky upravovali a promovali, medailu za odvahu. Šálku s potlačou obálky na červenej stuhe, ktorú si mali zavesiť na krk. „Je to šálka, keďže som vám pila krv. Teraz ju môžete piť vy mne.“
Prečítajte si úryvok z knihy Striptíz.