BRATISLAVA - Anton Srholec bol kňazom, ktorý svojím životom oslovil Slovensko. Po poslednej rozlúčke v bratislavskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál) to uviedol provinciál saleziánskej rehole na Slovensku Jozef Ižold, ktorý zároveň viedol bohoslužbu. Určite s ním súhlasilo množstvo ľudí, ktorí odprevadili obľúbeného kňaza na jeho poslednej ceste nielen v Bratislave, ale aj v rodnej Skalici. Antonio, nezabudneme!
Posledná rozlúčka v bratislavskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie
"Oslovil (ľudí, pozn.) predovšetkým svedectvom svojho života, ktorý bol hrdinský. To, čo pretrpel v jáchymovských baniach, potom prenasledovanie, zákaz činnosti. Napriek tomu ho to nezlomilo a napriek tomu dokázal povzbudzovať druhých," uviedol počas bohoslužby Ižold. Boh Srholcovi podľa neho daroval ľudí, ktorí ho mali veľmi radi.
Napriek tomu, že po Nežnej revolúcii, keď Srholca ani rehoľa, ani diecéza nezapojili do pastorácie, zostal stále so saleziánmi v kontakte. "Zaslúžil sa aj o pamätnú tabuľu, ktorá je v Šaštíne, kde sú uvedené mená 46 saleziánov, ktorých postihol podobný osud ako jeho, že strávili veľa rokov vo väzení," dodal Ižold.
Bohoslužba za zosnulého v bratislavskom kostole
Na obrade sa zúčastnil prezident SR Andrej Kiska, ktorý vystúpil aj s príhovorom. Srholcovi poďakoval za všetko, čo pre krajinu a jej ľudí urobil. „Veľkí ľudia zanechávajú za sebou veľkú stopu,“ konštatoval Kiska s tým, že Srholcova stopa zostala „v nás, v našich srdciach aj v našej krajine“. „Otec Srholec svoje utrpenie premieňal na lásku,“ dodal prezident. Pravý zmysel života našiel Srholec podľa Kisku v pomoci druhým. Hlava štátu pripomenula, že otec Srholec dokázal odpúšťať, ale vedel, že na zlo netreba zabúdať. „Celý život stál za svojou pravdou. Boju za slobodu a demokraciu obetoval všetko, čo mal,“ uviedol Kiska.
Srholcovo telo po omši previezli do Skalice
Na zádušnú omšu prišlo do bratislavského kostola Blumentál podľa hovorcu saleziánov Rastislava Hamráčka viac ako 60 kňazov a približne 3 000 veriacich.
Posledná rozlúčka v rodnej Skalici
So zosnulým kňazom Antonom Srholcom sa dnes verejnosť, priatelia, rodáci a príbuzní naposledy rozlúčili v jeho rodnej Skalici v Trnavskom kraji. Skalicu si sám vybral za miesto posledného odpočinku. Pohrebné obrady v zaplnenom farskom Kostole sv. Michala viedol miestny dekan Roman Stachovič, ľudia ich mohli sledovať aj na veľkoplošnej obrazovke na námestí. Provinciál saleziánov na Slovensku Jozef Ižold v kázni pripomenul osobnosť Srholca citátmi z jeho kníh, článkov či rozhovorov.
S kňazom, saleziánom, charitatívnym pracovníkom, spisovateľom Antonom Srholcom sa okrem rodákov prišli rozlúčiť aj veriaci z farností, v ktorých v minulosti pôsobil, mnohí kňazi, viacerí politici, ale napríklad aj skalickí vinohradníci. "Stratili sme otca, zostali sme sirotami,“ povedal podpredseda Konfederácie politických väzňov na Slovensku Peter Sandtner, ktorý pripomenul, že aj vďaka dlhoročnému predsedovi tejto organizácie Srholcovi je dnes po celom Slovensku množstvo pamätníkov a pamätných tabúľ, ktoré pripomínajú krivdy minulosti.
Pohreb Antona Srholca v Skalici