NAY PYI DAW - Slováci sa neustále sťažujú na svoje hlavné mesto. Bratislava je však pre zhruba pol milióna ľudí dôležitým miestom, pretože v nej žijú. Predstavte si ale, že by sa z nej stalo mesto nikoho - prázdne budovy, prázdne cesty, žiadny život na uliciach. Presne takto to totiž vyzerá v Nay Pyi Daw, hlavnom meste Mjanmarska, bývalej Barmy.
Mjanmarsko patrí medzi jednu z najchudobnejších krajín v juhovýchodnej Ázii. Napriek tomu, účelovo hlavné mesto vyzerá ako z rozprávky. Obrovské budovy, hotely, nákupné centrá v ružovej, nebesky modrej alebo béžovej farbe, široké a novovybudované cesty, krásne strihané kroviny, kvetinové záhony - to všetko nájdete v Nay Pyi Daw.
Avšak okolo 4800 kilometrov štvorcových, teda štvornásobok rozlohy New Yorku, zíva prázdnotou. Aj keď majú ulice až 20 jazdných pruhov, využité sú len málo. Šušká sa, že ich postavili také široké, aby v prípade protestov v krajine a prípadného obsadenia letiska mohlo pristáť lietadlo aj na ceste. V blízkosti je safari park, zoo a najmenej štyri golfové ihriská. Na rozdiel od zvyšku krajiny, v Nay Pyi Daw sa netolerujú výpadky elektriny.
Oficiálna populácia mesta je pritom 1 milión obyvateľov. A tak sú luxusné reštaurácie a pešie zóny v tomto meste postavenom uprostred ryžových polí takmer prázdne. Hovorí sa, že štát s vojenským režimom, minul na výstavbu ozrutného mesta 4 miliardy dolárov, pričom na zdravotnú starostlivosť dáva iba 0,4 percentá HDP, teda najmenej na svete!
V hlavnom meste však majú aspoň všetci prácu. Čističi zametajú miesta, po ktorých ešte možno nikto nikdy neprešiel. Vojaci strážia prechody, ktoré nikto nepoužil. Robotníci pokračujú vo výstavbe mesta nikoho holými rukami, kladú na seba tehlu po tehle. A práca, to je jediný dôvod, pre ktorý v Nay Pyi Daw žijú aspoň niektorí z celkového počtu viac ako 53 miliónov obyvateľov.
Prečo to všetko? Mesto je sídlom vlády, ktorá sa tak môže cítiť ako najbezpečnejšia vláda sveta. Okolo budovy parlamentu je vodná priekopa. Medzi ľuďmi sa dokonca šíria povesti o rozsiahlej sieti tajných tunelov, ktoré vedú krížom cez celé mesto. Pre veľa Mjanmarčanov je však hlavným mestom Rangún, kde podľa údajov z roku 2010 žije viac 4 milióny ľudí. Tak teda, chceli by ste bývať v Nay Pyi Daw? Alebo by ste radšej zvolili trošku špinavšiu, no živšiu Bratislavu?