BRATISLAVA - Pri spomenutí Niagarských vodopádov sa určite väčšine z nás pred očami vybaví obrovská masa padajúcej vody a miesto, ktoré neustále obliehajú turisti. Nie všetci už však vedia, že napríklad v roku 1969 bola jedna z jej častí úplne bez vody a vyzerala iba ako halda veľkých kameňov, po ktorých lozia ľudia a ťažká technika. Dokonca hrozilo, že žiadna atrakcia sa tu pre divákov už viac ani konať nebude.
Niagarské vodopády ležia na hranici Kanady a USA a majú tri navzájom oddelené časti: Horseshoe Falls (Konská podkova), American Falls (Americké vodopády) a priľahlé Bridal Veil Falls. Kým väčšina vody preteká kanadskými Horseshoe Falls, s americkou stranou to vyzeralo v minulosti nie veľmi dobre. V roku 1954 sa značná časť American Falls ulomila a pre nahromadené skaly je ich výška iba 21 metrov. Väčším problémom sa však zdal byť pomalý prietok, pre ktorý v roku 1969 inžinieri americkú časť odstavili.
V júni sa potom turistom mohol naskytnúť nevídaný pohľad na kopec holých kameňov, ktoré o vode zrazu ani len nechyrovali. Samozrejme odborníci museli občas nejaký prúd vody vypustiť, aby skala nevyschla a nepukla, ale medzi tým systematicky pracovali na spôsobe, ako vodopády zachrániť. A riešením bolo cez vyše 200-metrový kanál postaviť priehradu.
Niagarské vodopády však prekvapili aj nedávno, keď počas polárnej zimy, ktorá zasiahla USA a Kanadu, takmer zamrzli. Po predošlých miernych zimách to bol nevídaný jav. Na rok 1911 to však nemalo. Vtedy z nich bol naozaj iba jeden veľký cencúľ.