PARÍŽ/BRATISLAVA - V roku 1909 sa francúzsky bankár a filantrop Albert Kahn pustil do ambiciózneho projektu s názvom Archív planéty, ktorý mal za cieľ vytvoriť farebný fotografický záznam jednotlivých národov. Ako idealista a internacionalista veril, že tým pravým orechovým je autochromatický proces, ktorý bol v tom čase novinkou. Vďaka obrovskému imaniu sa mu podarilo do sveta vyslať skupinku neohrozených odvážlivcov, ktorí navštívili vyše 50 krajín a častokrát zachytili rozhodujúce okamihy histórie.
Začiatkom roka 1929 bol Kahn stále jedným z najbohatších mužov v Európe, ale po krachu Wall Street zostalo jeho finančné impérium v troskách a v roku 1931 bol nútený svoj projekt ukončiť. Niekdajší magnát zomrel v roku 1940, ale jeho dedičstvo, ktoré sa nachádza v Musée Albert-Kahn pri Paríži, je považované za najvýznamnejšiu zbierku raných farebných fotografií na svete.
Ide o 72 tisíc autochromov, ktorých prevažná väčšina nebola nikdy zverejnená a až teraz, storočie po medializácii projektu a vydaní knihy, si tieto úchvatné obrázky "čierno-bieleho veku" môže prvýkrát prezrieť aj masové publikum.
Západná Európa
Anglicko
Francúzsko
Írsko
Nemecko
Nórsko
Španielsko
Švajčiarsko
Švédsko
Taliansko
Balkán
Bosna
Bulharsko
Chorvátsko
Grécko
Srbsko
Turecko
Ďaleký východ
Čína
India
Mongolsko
Indočína
Kambodža
Vietnam
Afrika
Alžírsko
Benin
Egypt
Maroko
Prvá svetová vojna