Piatok20. december 2024, meniny má Dagmara, zajtra Bohdan, Noel

Cirkev žiada dôkladné vyšetrenie podozrení z korupcie

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA – Rímskokatolícka cirkev žiada dôkladné vyšetrenie všetkých indícií o korupčnom správaní, najmä v prípade verejných činiteľov a aby sa vytvorili také podmienky pre políciu, vyšetrovateľov, prokuratúru a súdy, aby skutoční vinníci boli potrestaní a vlastným majetkom nahradili škodu, ktorú spôsobili.

 Vyplýva to z dokumentu Katolícka cirkev a spoločnosť 2012 – 2016, ktorý odovzdal predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský predstaviteľom Smeru-SD, SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SaS, pri stretnutiach v posledných dňoch.

Agentúra má dokument k dispozícii a celý ho zverejní na webovej stránke www.webnoviny.sk. Podľa cirkvi integrálnemu ľudskému rozvoju bráni korupcia. „Neustále škandály a indície o korupčnom správaní politických elít, úradníkov a podnikateľov, ktoré zostáva nepotrestané, znižujú mieru spoločenskej dôvery a prehlbujú nezáujem ľudí o veci verejné. Nemorálnosť korupcie sa prejavuje v jej antisociálnom charaktere, keďže krádež verejných zdrojov spôsobuje dokázateľne ujmu pri financovaní verejnoprospešných služieb,“ uvádza sa v dokumente.

Podľa cirkvi treba projekt európskej integrácie naďalej podporovať. „Naša skúsenosť učí, že priveľká byrokracia a priveľa centralizácie v ekonomických vzťahoch vedú k úpadku, a sú nezlučiteľné s princípmi solidarity a subsidiarity, ktorých uplatňovanie je nevyhnutné pre trvalo udržateľný rozvoj. Kresťanská tradícia odmieta tvrdenie, že by nadobúdanie materiálnych dobier a hospodársky rast boli najvyšším cieľom ľudstva. Trvalý hospodársky rast nie je jediným cieľom politiky, ani jediným zdrojom spoločenského blahobytu,“ uvádza sa v dokumente.

Cieľom je podľa dokumentu integrálny ľudský rozvoj, ktorý rešpektuje človeka v jeho celistvosti. Hľadanie pomeru medzi šetrením verejných výdavkov a impulzmi pre rozvoj podnikania je neúplné bez diskusie o charaktere dobra spoločnosti a jeho rovnováhe s dobrom jednotlivca. „Všetci sme povolaní k solidarite, ale viac tí, ktorí sú z Božej vôle viac obdarovaní,“ konštatuje cirkev.

Podľa cirkvi sme v posledných rokoch svedkami úpadku rodiny, ktorý je spojený s rozvodovosťou a pribúdajúcimi deťmi, ktoré sa rodia mimo manželstva. Nízka pôrodnosť v krátkom čase prinesie Slovensku vážne hospodárske, sociálne a spoločensko-kultúrne problémy. Cirkev vidí nevyhnutnosť otvoriť celospoločenskú diskusiu a pripraviť národný plán na podporu rodiny. V dokumente uvádza, že „zabíjanie nenarodených detí pri umelom potrate treba zakázať“.

Treba podľa nej pripraviť aj ústavný zákon o ochrane manželstva, či regulovať prácu počas nedieľ, štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Zároveň žiada nepodporovať projekty posilňujúce nemorálne nezodpovedné sexuálne správanie a financovanie potratov či antikoncepcie a zvýšenie informovanosti o škodlivých účinkoch antikoncepcie výrazným upozornením na obale a podporou vzdelávacích programov.

Zdravotníctvo podľa cirkvi už niekoľko rokov čelí vážnej kríze. Tá sa prejavuje najmä v neustálom zadlžovaní mnohých nemocníc a vysokými nákladmi za lieky. Pacienti pritom v ambulanciách nechávajú peniaze za mnohé malé platby, ktoré sú vyžadované. Štrajk lekárov narušil dôveru pacientov. Zdravotníctvo je verejná služba a narába so zdrojmi, ktoré sú obmedzené. Tento fakt hovorí, že treba hľadať rovnováhu medzi spravodlivosťou a solidaritou. Pre správne nastavenie systému je dôležité definovať postavenie pacienta, štátu a zdravotnej poisťovne.

„Systém má slúžiť pacientovi. Štát má nastaviť základné pravidlá tak, aby sa často nemenili a kontrolovať ich dodržiavanie,“ píše sa v dokumente. Podľa katolíckych biskupov nie je primerané jednoznačne odmietnuť legitimitu zisku zdravotných poisťovní v situácii, keď podľa rôznych odhadov až tretina tých, čo do zdravotníckeho systému vstupujú, ho tiež vytvára (lekárne, farmaceutické firmy, záchranné služby, laboratóriá, atď). Zdá sa, že budúcnosťou zdravotníctva je viaczdrojové financovanie, ktoré bude rešpektovať princíp solidarity bohatých s chudobnými, chorých so zdravými a umožní pacientom legálne tieto služby spolufinancovať.

Cirkev tiež v dokumente pripomína, že vzťah Katolíckej cirkvi a Slovenskej republiky je vymedzený Základnou zmluvou medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou. „Základná zmluva predpokladá prijatie ďalších dvoch čiastkových zmlúv, a to Zmluvy o výhrade svedomia a Zmluvy o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi. Veľmi si želáme, aby sa na ich príprave v budúcnosti pokračovalo,“ píšu biskupi v dokumente a navrhujú pripraviť také znenie zmluvy o výhrade svedomia, aby bola akceptovaná verejnosťou i naprieč politickým spektrom.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu