Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Organizátori protestu Gorila predstavili štyri požiadavky

Protest v B. Bystrici
Protest v B. Bystrici (Zdroj: SITA)

BANSKÁ BYSTRICA - Štyri hlavné tézy boli prioritným posolstvom stredajšieho protestu Gorila na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Patrili medzi ne zmena volebného systému tak, aby umožňoval voličovi vybrať si medzi rôznymi politikmi vo svojom regióne a nielen medzi politicky dosadenými kandidátmi, sfunkčnenie nástrojov priamej demokracie, ako sú napríklad referendá, od lokálnej cez regionálnu po celoštátnu úroveň, zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady (NR) SR a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré vyplývajú zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. Na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to uviedol hovorca banskobystrickej prípravnej skupiny protestu Filip Roháček.
      
Tézy si určili po spoločnej diskusii organizátorov protestov z viacerých miest. Roháček povedal, že na Námestí SNP v stredu ľuďom predniesli "vyhlásenie nás, občanov". V ňom konštatujú, že občianske slobody a demokratické princípy v SR sú politikmi dlhodobo zanedbávané a veľakrát chýbajúce morálne hodnoty u politikov nemôžu byť vzorom pre verejnosť, tiež že ústavné orgány SR nevytvárajú a nepodporujú rovnaké postavenie občana pred zákonom, najmä pri vyvodzovaní trestnoprávnej zodpovednosti. Preto si ako prvý krok zvolili uvedené tézy. Pod vyhlásenie sa pritom podľa Roháčka podpisujú organizátori protestov z celého Slovenska a veria, že sa aj slovenská verejnosť s nimi stotožní. Body sa budú rozvíjať aj naďalej, napríklad v piatok na celoštátnom proteste v Bratislave.
      
Dnešnú akciu prišli podporiť organizátori protestov z rôznych miest. Usporiadateľ banskobystrického protestu Pavol Strhák uviedol, že podľa neoficiálnych odhadov polície sa na proteste zúčastnilo 1000–1200 ľudí. Uskutočnil sa pritom v pokoji bez väčších výtržností. Na protest prišli mnohí s transparentmi, na ktorých boli nápisy ako napríklad "Spolu zmeníme svet k lepšiemu". Na podujatie mal prísť aj novinár Tom Nicholson, pre policajný výsluch to však nestihol.
      
Ako uviedla účastníčka protestu, 25-ročná Kristína, na námestie prišla vyjadriť svoj názor a nespokojnosť so systémom. Keď ľudia podľa nej budú vidieť, že protestujúci vydržia, pridajú sa aj ďalší. Preto si myslí, že to má určite zmysel. Podľa 35-ročného Radoslava sa tiež jedine demonštráciami veci pohnú dopredu.
      
Členka organizačného tímu v Bratislave Lucia Janovič na tlačovej konferencii uviedla: "Toto je naša krajina, my sme jej občania, politici sú naši zamestnanci. Prestali si to uvedomovať, preto sme vyšli do ulíc a neprestaneme, kým sa tu zasa nebudeme cítiť ako vo svojej krajine." Pripomenula, že minulý piatok vyšlo do ulíc viac ako 30 tisíc ľudí, čo je dôkazom, že zasiahli do čierneho. "Naše protesty majú veľkú silu a potenciál," skonštatovala Janovič. Dodala, že už na budúci týždeň by sa mali stretnúť s ústavnými činiteľmi.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu