BRATISLAVA - V časti predvolebného priestoru Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorý musí verejnoprávne médium vyčleniť pre strany kandidujúce do parlamentu na základe zákona, budú môcť politické subjekty ovplyvňovať témy diskusie svojou účasťou.
"Politické strany budú mať možnosť, keďže ide o ich programový priestor, povedať, na ktoré okruhy nechcú odpovedať, aby sme zbytočne nevyčerpávali ich priestor otázkami a témami, ktoré sa vylučujú s ich politickou agendou alebo o ktorých nemienia hovoriť," informovala dnes Radu RTVS riaditeľka Centier spravodajstva Anna Sámelová.
"Ja si myslím, že to nie je ich čas, je to čas verejnoprávneho média, ktoré má právo pýtať sa na záujmy verejnosti. Ich čas je ten, ktorý si zaplatia," reagoval člen Rady RTVS Vladimír Slovák, podľa ktorého podobné otázky by mali aspoň zaznieť. Sámelová sa však s takýmto postojom nestotožnila. Priestor vyčlenený pre strany zo zákona má podľa nej pomôcť prezentovať názory aj takým stranám, ktoré si nemôžu dovoliť politickú reklamu. Odmietla však, že by išlo o monológ politických predstaviteľov.
RTVS v rámci zákona ponúkne vo vysielaní rozhlasu aj televízie každej kandidujúcej strane 23 minút. V STV bol tento čas rovnomerne rozdelený medzi oba okruhy. Na Jednotke tento program pôjde od 29. februára doobeda, pričom strany budú vystupovať na základe poradového čísla, ktoré im vyžrebovala Ústredná volebná komisia. Dvojka začne v ten istý deň poobede vysielať diskusie v opačnom poradí. "My chápeme, že tieto diskusné programy budú sterilné, divácky a poslucháčsky neatraktívne a nezaujímavé," pripustila Sámelová.
Divácku priazeň chce RTVS dosiahnuť cez ďalšie predvolebné diskusie nad rámec zákona. Slovenský rozhlas bude od 6. do 9. marca ponúkať diskusné okrúhle stoly, v ktorých sa predstaví všetkých 26 kandidujúcich strán. Dvojka pripravuje od začiatku februára päť predvolebných dielov relácie Večer na tému. Politickí zástupcovia sa v dvojiciach vystriedajú aj v štúdiu Správ a komentárov. Mimo tematického vysielania sa bude aj naďalej vysielať O 5 minút 12 a Sobotné dialógy, ktoré majú reagovať na aktuálne politické dianie.
"Budeme mať volebné štúdio, ktoré sa začne o 21.30 h, čiže pol hodiny pred oficiálnym ukončením volieb. Budeme ho vysielať z Mlynskej doliny a Rádio Slovensko bude preberať zvukovú stopu tohto volebného štúdia," priblížila Sámelová. Deň po voľbách prinesie STV oficiálne vyhlásenie výsledkov a následne reláciu O 5 minút 12, do ktorej pozve predsedov všetkých strán, ktoré sa dostanú do parlamentu.
Verejnoprávne médium tiež ponúka politickým stranám reklamný priestor. Cena sa líši v závislosti od času, okruhu a média. Najviac zaplatia strany za 30-sekundový spot o 19.58 h na Jednotke, a to až 1200 eur.