BRATISLAVA - Tohtotýždňový bruselský summit potvrdil, že jediným riešením problému Grécka je riadený bankrot. Rovnako potvrdil, že navyšovanie eurovalu nie je riešením problémov v eurozóne. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal predseda SaS Richard Sulík s tým, že rokovanie lídrov eurozóny vlastne potvrdilo to, čo už liberáli tvrdili dávno.
Kritike podrobil Sulík aj schválenie tzv. pákovania eurovalu, ktoré by malo z pôvodného objemu záruk vytvoriť niekoľkonásobne viac zdrojov na záchranné úvery. Summit ho podľa šéfa liberálov schválil kvôli tomu, že členským krajinám dochádza trpezlivosť a už nie sú ochotné viac navyšovať kapacitu v eurovale.
"Bude nafúknutá možno na štvornásobok celková kapacita eurovalu. Nafúknutie kapacity na štvornásobok znamená aj štyrikrát vyššie riziko, že európski daňovníci prídu o peniaze, ktoré sa v eurovale nachádzajú. Je to skrátka len ďalšie nafukovanie bubliny a pokračovanie morálneho hazardu," upozornil Sulík.
Lídri eurozóny sa v noci zo stredy na štvrtok (26.-27.10.) dohodli na 50-% odpise gréckeho dlhu voči súkromným veriteľom. Zároveň by malo dôjsť k navýšeniu efektívnej kapacity dočasného eurovalu na sumu okolo 1 bilióna eur. Detaily však budú ešte len doriešené ministrami financií začiatkom novembra.
Posilnenie mechanizmu by sa mohlo dosiahnuť dvoma rôznymi spôsobmi, ktoré sa môžu aj skombinovať. Jednou z možností je zriadenie špeciálneho investičného nástroja (SPIV - Special Investment Purpose Vehicle) s účasťou silných súkromných a vládnych investorov, ako je Čína a krajiny Blízkeho Východu, ktorý by nakupoval dlhopisy problémových krajín eurozóny. Druhou cestou je čiastočné poisťovanie dlhu týchto krajín, pri ktorom by EFSF vystavoval záruky kryjúce len jeho časť a nie celý, ako to bolo doteraz.