BRATISLAVA - Ak poslanci neschvália navýšenie tzv. eurovalu, bude to vážna politická prehra vládnej koalície a koaliční lídri s tým budú musieť niečo robiť. V diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 to povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
"Obávam sa, že sa nebude dať takto ďalej vládnuť," uviedol v diskusii. Členovia koalície si podľa neho prestali rozumieť a už dnes sú ich vzťahy v kríze. Hrušovský napriek tomu, že nevidí priestor na ďalšie kompromisy, verí, že strana Sloboda a Solidarita euroval napokon podporí.
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vníma dnešnú situáciu ako test koalície, či vie ďalej vládnuť. Poslanci Smer-SD sú podľa neho pripravení zahlasovať za navýšenie eurovalu aj pri prvom hlasovaní, zahlasovať zaň však musia všetci koaliční poslanci. "Ak nám podpíšete a ukážete, že všetci ste pripravení zahlasovať za euroval, samozrejme, Smer-SD dá k tomu hlasy," povedal Fico.
Ak sa však koalícií nepodarí presvedčiť SaS, ktorá navýšenie eurovalu dlhodobo odmieta, bude to podľa Fica znamenať, že vláda nie je schopná vládnuť ďalej. "Ak táto vláda nie je schopná vládnuť, sú len dve možnosti. Urobte rekonštrukciu vlády, my sa tam vôbec netlačíme! Rekonštrukciu vlády si urobte sami, máte 79 hlasov, to vám stačí na vyslovenie dôvery novej vláde. Alebo, ak ani to nie ste schopní urobiť, tak musí prísť element, ktorý sa nazýva predčasné parlamentné voľby," konštatoval Fico. Dodal, že ak sa koalícií nepodarí uspieť v prvom hlasovaní, Smer-SD bude o podpore navýšenia eurovalu rokovať, bude však určite požadovať konzekvencie.
Hrušovský predčasné parlamentné voľby odmietol, pretože by podľa neho Slovensko na istý čas zabrzdili. "Zostav novú vládu so Sulíkom a so Slotom, preto, lebo to sú strany, ktoré odmietajú euroval," povedal Ficovi. Dodal, že hoci si to neželá, ak hlasovanie nebude úspešné, môže nasledovať jedno z krajných riešení. "Budeme musieť rokovať so všetkými politickými stranami v parlamente," konštatoval.