BRATISLAVA – Predseda KDH Ján Figeľ odmietol pozvanie predsedu Smeru-SD Roberta Fica na rokovanie predsedov politických strán o eurovale. Ako informoval dnes agentúru SITA hovorca KDH Matej Kováč, Ján Figeľ vyjadril pripravenosť hnutia hľadať vhodné riešenie v rámci koalície i celého parlamentu.
„KDH považuje stabilitu a dôveryhodnosť eura za otázku nielen národno-štátnych politických, finančných a ekonomických záujmov, ale aj za predpoklad konkurencieschopnosti a fungovania jednotného európskeho trhu,“ uviedol Kováč.
Za najvhodnejšie fórum pre stretnutie predsedov parlamentných politických strán za účasti predsedníčky vlády ako relevantných partnerov v týchto otázkach považuje Ján Figeľ priestor u prezidenta republiky. „Je to úroveň vnútropoliticky primerane neutrálna a zároveň autoritatívna pre takéto vrcholové rokovanie,“ uviedol Kováč.
Ján Figeľ predpokladá, že prezident Ivan Gašparovič takúto schôdzku v dohľadnom čase iniciuje. Podobnou iniciatívou oslovil všetky parlamentné politické strany prezident Rudolf Schuster pred referendom o vstupe SR do EÚ v roku 2003. Bolo to úspešné a doteraz jediné platné referendum na Slovensku. Predseda KDH považuje európske záležitosti za výzvu k väčšej zrelosti a zodpovednosti Slovenska za vlastný vývoj i za ďalšie smerovanie zjednotenej Európy.
Najsilnejšia vládna strana SDKÚ-DS požiadala Roberta Fica 18. augusta o odklad rokovania o eurovale dovtedy, kým sa koalícia nedohodne na spoločnom postupe. Predseda strany Mikuláš Dzurinda povedal, že je odhodlaný ďalej rokovať s koaličnými partnermi.
„Veľmi trpezlivo budeme naďalej hľadať zhodu vo vnútri vládnej koalície, trpezlivejšie ako kedykoľvek predtým, lebo ide o veľa,“ povedal. Rokovať v koalícii sa bude podľa Dzurindu „toľko, koľko bude treba“.
„Život ma už naučil, že skratky buď neexistujú alebo nevedú do cieľa alebo vedú k diskvalifikácii. Ak sa máme vytrápiť, tak sa vytrápime, nie pri každej téme je možné nájsť zhodu hneď,“ povedal o tom, ako sa podľa neho bude rodiť dohoda. Dzurinda sa tiež nebráni spoločnému rokovaniu strán, ktoré by inicioval prezident Ivan Gašparovič. „Pozvania pána prezidenta sa neodmietajú,“ dodal.
SaS spoločne s SNS nechce v parlamente hlasovať za navýšenie prvého eurovalu ani za druhý euroval. Koalícia teda v parlamente pre toto hlasovanie nedisponuje potrebnou väčšinou. Dosiahnuť ju môže spoločne so Smerom-SD, ten však nechce za navýšenie eurovalu hlasovať, kým pre toto riešenie koalícia nebude garantovať všetkých 79 hlasov. Fico nie je spokojný ako predsedníčka vlády situáciu zvláda, preto inicioval stretnutie na úrovni predsedov strán. SaS takúto ponuku vopred odmietla, jej predseda Richard Sulík však z titulu predsedu parlamentu Ficovi adresoval pozvánku na stretnutie.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%