BRATISLAVA - Viac pokoja a dôvery sebe a svojmu štátu by sme si podľa prezidenta Ivana Gašparoviča mali dopriať v novom roku 2011. Hlava štátu otvorila svoj tradičný novoročný príhovor pripomenutím významu dnešného dňa - Dňa vzniku Slovenskej republiky. Podľa prezidenta je 1. január nielen začiatkom nového roka 2011, no súčasne "sviatkom našej modernej štátnosti."
Občania sa podľa prezidenta "právom dožadujú od politikov a zamestnávateľov, aby ich život nebrali na ľahkú váhu. Aby boli zodpovední, prijali údel obetavosti, ohľaduplnosti a solidarity. Aby Európska únia neprijímala rozhodnutia, ktoré zostávajú na papieri ako plané sľuby."
Upozornil na pretrvávajúci problém vymožiteľnosti práva. "V tomto smere by sme si všetci bez ohľadu na príslušnosť k politickým stranám mali do budúceho roka vytýčiť reálny cieľ ozdraviť našu justíciu. Vnútorný poriadok v štáte nám nikto nepríde urobiť zvonka a ani o to nežiadame. Sme zaň zodpovední všetci, ktorí sme vstúpili do politiky. Aj keď som presvedčený, že to najdôležitejšie je na právnom vedomí a svedomí samotných sudcov," konštatoval v dnešnom novoročnom príhovore prezident SR. "Želaním každého politika sú predovšetkým spokojní občania štátu. Viem, že k takejto spokojnosti máme všetci ešte ďaleko," povedal ďalej.
Pri tvorbe pracovných miest by sme sa podľa prezidenta nemali spoliehať len na zahraničie. Zahraničné investície sú dôležité, no vytvárať ich treba aj investovaním do inovácií a vzdelania. Podľa Ivana Gašparoviča je v tomto smere potrebná "nová kvalita zodpovednosti, za seba i za iných. Zodpovednosť, nie škandalizovanie za každú cenu". Odmieta "odvádzanie pozornosti od skutočného problému - udržania sociálneho zmieru. Pretože už nie je taký pevný, ako pred časom. Aby sme vrátili ľuďom väčšiu istotu, musíme im dať vzdelanie a pracovné príležitosti." Cestou k istote je "kvalitnejšie vzdelanie a viacej pracovných príležitostí."
Rodiny žijúce na Slovensku postihla kríza, upozornil prezident. "Nepamätám sa, že by sme v nich mali toľko problémov. Občas mám pocit, akoby sa módnym hitom stal rozvod - deti ponechané na výchovu ulici," zdôraznil. Riešenie existenčných a vzťahových problémov rodiny závisí síce podľa hlavy štátu od členov rodiny, no nielen od nich. "Izolovaná rodina si sama nevystačí. Je závislá od podmienok, aké panujú v spoločenstve, ktorého je súčasťou. Preto je nesmierne dôležité, aby si štát plnil svoje funkcie a povinnosti tak, aby rodiny štátu dôverovali, aby cítili, že rieši ich problémy, že je tu pre nich a nie iba pre niekoľkých vyvolených."
Prezident nesúhlasí so spochybňovaním spoločnej európskej meny. Vstup SR do Európskej únie označil za výsadu, ktorá sa nepresadzovala ľahko. "A nie jednoducho sme sa stali aj členmi eurozóny. Nijako preto nemôžem súhlasiť s názormi, ktoré našu spoločnú európsku menu spochybňujú. Nie je to dobrá cesta. Neviem síce vyčísliť, v akých ťažkostiach by sme dnes bez eura boli, ale možno by sme sa ako osamelí bežci so samostatnou menou na zložitej ceste hospodárskej krízy aj stratili. Problémom, nech sú akokoľvek ťažké, sa isto čelí lepšie spoločne." Podľa Ivana Gašparoviča vďaka prijatiu eura "sme získali množstvo pracovných miest, výrobných kapacít, ktoré generujú pomerne stabilný hrubý domáci produkt." Preto sa musíme zaručiť o udržanie eura. "Faktom však je, že v súčasnej situácii niet čo závidieť vláde, ale pokiaľ ide o jej postoje v rámci konsolidácie eura, oceňujem jej postoje k rizikám. Občania by však iste namiesto parlamentných šarvátok privítali viac vysvetľovania, aby jasnejšie vnímali nielen súčasnú situáciu, ale aj možné východiská z nej."
"Výsledky, ktoré dosiahla zahraničná politika Slovenskej republiky za posledné roky, sú dôvodom na skutočnú občiansku hrdosť. Medzinárodné postavenie Slovenska je porovnateľné s inými európskymi demokraciami," konštatoval na margo slovenskej diplomacie Gašparovič. Vyzdvihol tiež pôsobenie našich vojakov v afganskom Kandaháre, ktorých nedávno osobne navštívil. "V ťažkých podmienkach tam obhajujú demokratické hodnoty a v najlepšom zmysle slova šíria dobré meno našej vlasti za jej hranicami." Im a aj našim vojakom v ostatných misiách a ich rodinám zaželal "veľa šťastia v novom roku, aby úspešne pokračovali vo svojej náročnej práci a aby sa im nič zlé nestalo".