BRATISLAVA - K decembru eviduje rezort diplomacie 771 Slovákov, ktorí sedia vo väzniciach v zahraničí. Najviac slovenských občanov sedí za mrežami v Česku, tam ich je 524, s veľkým odstupom je druhý najvyšší počet v Rakúsku - 88 a vo Veľkej Británii - 65.
"Trestné činy, ktoré naši občania spáchali v zahraničí, sú rôznorodé. Od drog až po majetkovú trestnú činnosť a krádeže. Vyskytujú sa však aj obzvlášť nebezpečné trestné činy, ako sú lúpeže a vraždy," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.
V Česku ide najčastejšie o trestné činy lúpeže, krádeže či ublíženia na zdraví. Dvoch Slovákov však v Česku odsúdili za vraždu na pätnásť rokov a jedného za pokus o vraždu. V Španielsku sedí 27 Slovákov, najmä v stredomorských oblastiach, na Kanárskych ostrovoch, v Madride a Barcelone. Ide predovšetkým o krádeže, obchod s drogami, domáce násilie, falšovanie dokladov či dopravné priestupky hlavne v kamiónovej doprave. Vo Francúzsku prevládajú krádeže, prevoz drog, falšovanie bankových kariet a vyberanie peňazí z automatov. Na Ukrajine je jeden Slovák za mrežami na trinásť rokov za vraždu.
Traja slovenskí občania sú v Rumunsku vo výkone trestu pre trestné činy nelegálnej migrácie, prevádzačstva a pašovania ľudí, v Slovinsku štyria za prostitúciu, krádež a vraždu, traja zo Slovákov sedia v Británii za obchodovanie s ľuďmi a v Taliansku sa jeden Slovák previnil aj odporom proti verejnému činiteľovi. Slováci sedia za mrežami aj v Nemecku, Maďarsku, Nórsku, Grécku, Chorvátsku, Švédsku, Švajčiarsku, Poľsku, Srbsku a Dánsku.
V Spojených štátoch amerických sa Slováci veľmi nepreviňujú, počet odsúdených tiež nerastie. V USA je za mrežami šesť Slovákov. Veľvyslanectvo v Kanade eviduje dva prípady slovenských občanov vo výkone trestu - za vraždu druhého stupňa a pokus o vraždu.
V Latinskej Amerike sú Slováci známi pašovaním drog, celkovo v týchto krajinách za drogy odsúdili všetkých 21 väznených Slovákov. Najviac ich je v Brazílii - sedem a v Peru - päť. Dĺžka trestov sa pohybuje v priemere okolo piatich rokov. Úroveň miestnych väzenských zariadení je nižšia ako v európskych krajinách, a tak sú Slováci vo väzení odkázaní na finančnú a materiálnu pomoc rodiny.
V ázijskom Uzbekistane sedí za mrežami jeden Slovák.