Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Na Slovensku v minulosti zavraždili viacero známych ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - V pondelok večer zavraždili známeho právnika a bývalého predsedu československého Ústavného súdu Ernesta Valka. Prinášame profily verejne činných a známych ľudí, ktorých na Slovensku zavraždili.

Júl 2010, László Basternák: Bývalého primátora Hurbanova zastrelili pred jeho domom v tomto meste. Výstrel ho podľa polície zasiahol do hlavy. Na páchateľa, ktorý nasadol do auta, začal potom strieľať Basternákov nevlastný syn. Jedna guľka unikajúceho muža zasiahla do lakťa, viacero striel poškodilo jeho auto. Zamestnanca súkromnej bezpečnostnej služby polícia zadržala neskôr v chate v juhoslovenskom Gabčíkove.

Január 2004, Ján Koršó: Primátor Poltára sa stal obeťou zločinu, keď zareagoval na inzerát fingovaného predaja automobilu. Na jedno z prievidzkých parkovísk prišiel so spoločníkom, ktorý mu mal poradiť pri kúpe auta. Vrah však namiesto obchodovania strelil do auta a ľahko poranil spolujazdca primátora, ktorý vybehol von. Potom vystúpil aj Koršó, ktorý sa začal načahovať za zbraňou útočníka. Strelec následne zasiahol primátora do srdca a do nohy a od ťažko raneného Koršóa pýtal peniaze. Napokon sa ich nedočkal a ušiel. Primátor po chvíli zomrel. Muž dostal za vraždu viac ako 20-ročné väzenie.

Február 2001, Ján Korec: Bývalého šéfa Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VÚJE) zastrelili samopalom niekoľkými ranami na dvore jeho rodinného domu v západoslovenských Piešťanoch. Polícia vtedy tvrdila, že motívom vraždy bol "konflikt podnikateľských záujmov a konflikt obchodných partnerov." Korec v minulosti figuroval vo viacerých firmách, v ústave zastával rôzne riadiace funkcie. bol tiež členom vtedajšej vládnej Strany demokratickej ľavice.

Január 1999, Ján Ducký: Bývalého šéfa Slovenského plynárenského priemyslu a exministra hospodárstva vlády Vladimíra Mečiara zavraždili začiatkom roka 1999 vo vchode jednej bratislavskej bytovky. Špekulovalo sa, že motívom mohli byť zmenky, ktoré podpísal ako šéf plynární či privatizácia štátneho majetku. Meno objednávateľa vraždy je neznáme rovnako ako počet zmeniek za stámilióny korún. Kým plynárne ich považujú za neplatné, súdy majú na ich platnosť rôzne názory.

Február 1997, Jozef Matula: Advokáta a bývalého ústredného tajomníka Slovenskej národnej strany zastrelili v roku 1997 pred jeho domom v Bratislave. Médiá vtedy špekulovali, že Matula informoval novinárov o nezákonných aktivitách dvoch utajených svedkov únosu syna exprezidenta Michala Kováča. Za nájomnú vraždu odsúdil právoplatne Najvyšší súd v tejto kauze štyri osoby v roku 2005, keď dostali tresty od päť do 15 rokov.

Apríl 1996, Róbert Remiáš: Bývalý policajt zomrel v roku 1996, keď v jeho aute vybuchol nástražný systém. Pred smrťou Remiáš priznal, že je spojkou údajného priameho účastníka únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, dôstojníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý ušiel do zahraničia. Podľa policajných vyšetrovateľov z čias Mečiarovej vlády bola príčinou výbuchu porucha na Remiášovom vozidle, po zmene vlády v roku 1998 polícia však obvinila z objednávky vraždy bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Špeciálna prokuratúra však stíhanie zastavila v roku 2006.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu