BRATISLAVA - Počas tohtoročnej letnej sezóny v zahraničí zomrelo výrazne viac Slovákov ako v minulosti. Za tri letné mesiace slovenské úrady zaznamenali úmrtie 147 občanov, čo je o necelé dve pätiny viac než v rovnakom období minulého roka. Poklesol však počet zranených a hospitalizovaných o zhruba štvrtinu na 117. Vyplýva to zo štatistík, ktoré dnes zverejnilo ministerstvo zahraničných vecí.
"Rovnako ako v minulom roku sme našťastie nezaznamenali ani jeden prípad hromadnej udalosti s účasťou slovenských turistov, pri ktorých by boli zaznamenané či už straty na ľudských životoch alebo nejaké vážnejšie zranenia," povedala riaditeľka konzulárneho odboru ministerstva Anna Juriková.
Najviac obetí i zranených bolo tradične v Česku. "Tam je to nielen počas letnej turistickej sezóny. Tam je to priebežne počas celého roka, kde týždenne dostaneme niekoľko oznámení o úmrtí slovenského občana v Českej republike," uviedla Juriková. Najčastejšími príčinami úmrtia Slovákov počas dovoleniek v zahraničí sú dopravné nehody či prirodzené úmrtia ako napríklad infarkty.
Za jednu z najvážnejších udalostí uplynulej sezóny označila Juriková krach cestovnej kancelárie Karya Tour, ktorá zabezpečovala pobyty v Turecku. Jej ťažkosti sa dotkli asi tisícky slovenských občanov. Viac práce mal zastupiteľský úrad aj v Juhoafrickej republike, kde sa konali majstrovstvá sveta vo futbale. Zásah slovenskej diplomacie si vyžadovalo aj zadržanie siedmich slovenských poľovníkov v Stredoafrickej republike. "Vzhľadom na nestabilnú politickú situáciu v krajine (...) vzbudilo to ich profesionálne poľovnícke vybavenie podozrenie u príslušníkov polície. Títo naši občania boli zadržaní a následne boli obvinení z pokusu o prevrat," poznamenala Juriková. Nedorozumenie bolo napokon vysvetlené podľa nej aj s prispením francúzskeho zastupiteľského úradu a poľovníci odcestovali z krajiny.
Pracovníci slovenských zastupiteľských úradov v uplynulých týždňoch zaznamenali v zahraničí aj zvýšený nárast hospitalizácií Slovákov na psychiatrii. "Nie je to samozrejme len fenomén počas letnej turistickej sezóny, ale počas tejto sezóny bolo toho o poznanie viacej ako inokedy," tvrdila Juriková, podľa ktorej hospitalizovaní Slováci väčšinou nemajú potrebné poistenie. "Veľakrát sú to ľudia, ktorí sú tam ako bezdomovci," dodala. Výnimkou však vraj nie sú ani občania, ktorí prestali užívať lieky.