Sobota21. december 2024, meniny má Bohdan, Noel, zajtra Adela

Kal v žiarskej hlinikárni je iný ako v maďarskej Ajke

Nešťastie, ktoré sa stalo v Ajke u nás podľa Klimka nehrozí
Nešťastie, ktoré sa stalo v Ajke u nás podľa Klimka nehrozí

BRATISLAVA - Kal v odkalisku Závodu SNP v Žiari nad Hronom, ktorý je výrobcom hliníka, má inú štruktúru ako kal z hlinikárne v maďarskej Ajke, kde sa pretrhla hrádza nádrže s takýmto odpadom. Uviedol to generálny riaditeľ ZSNP Ján Klimko.

"Na našom odkalisku je štruktúra kalu iná, ako je v Ajke. Tvorí ho na 93 percent hnedý kal a len na sedem percent červený kal. Hnedý kal ma úplne iné vlastnosti ako kal červený - oveľa vyššia pevnosť po zhutnení, menšia nasiakavosť, rýchlejšia vysychavosť," uviedol Klimko. Maďarská vláda vyhlásila v utorok v troch severozápadných župách výnimočný stav po tom, ako do oblasti v pondelok unikol toxický červený kal z nádrže s jedovatým bahnistým odpadom z miestnej hlinikárne. Výnimočný stav platí pre Vesprémsku, Rábsko-mošonsko-šopronskú a Vašskú župu. Červený kal zaplavil do výšky dvoch metrov približne 230 domov následkom čoho bola pozastavená dodávka vody a elektrickej energie. Na odstraňovaní následkov ekologickej katastrofy v Maďarsku pracujú desiatky záchranárov aj vojakov.

Ako ďalej Klimko informoval, v hlinikárni v Žiari nad Hronom nie sú také nádrže ako v Ajke. "Výroba hliníka sa v našom závode skončila v roku 1997, odvtedy je odkalisko uzavreté a nedeponuje sa naň žiaden kal. Skládka je aj z toho dôvodu stabilizovaná," uviedol. Dodal, že od roku 2001 sa čistí alkalická voda, ktorá sa v odkalisku nachádzala. "V súčasnosti je vyčistených približne 80 percent tejto vody," zhodnotil. Klimko predpokladá, že tekutý kal v Ajke, tak ako ho videl na fotografiách po havárii, bol aj z toho dôvodu, že výroba v tamojšom závode ešte prebieha alebo prebiehala ešte prednedávnom a tento červený kal bol na odkalisko naplavovaný vodou, ktorá sa následne vracala do procesu výroby. "U nás nič také nehrozí," zdôraznil.

Kalové pole pri žiarskom závode vzniklo v minulosti ako dôsledok výroby oxidu hlinitého z bauxitu. Klimko vysvetlil, že červený kal je zmesou pevnej fázy – pozostatku bauxitu po vylúhovaní hliníka a tekutej fázy. "To znamená lúžidla. V bayerovom procese je to hydroxid sodný, vďaka ktorému má vzniknutý červený kal vlastnosti žieraviny." Dnešné správy z Maďarska informujú o tom, že spomedzi 90 zranených, ktorí pri kontakte s jedovatou látkou utrpeli popáleniny, je 8 až 10 vo vážnom stave. Vláda u južných susedov odporúča ľuďom, ktorí sa dostanú do kontaktu s jedovatou látkou, aby si postihnuté miesto umyli čo najväčším množstvom vody.

Kalové pole v žiarskej hlinikárni v súčasnosti rekultivujú. Práce sú podľa Klimka urobené na asi 80 percent a rekultivácia, s ktorou sa začalo v roku 2006, bude ukončená v roku 2011. "Čo je o rok skôr ako bolo pôvodne plánované. Z tohto dôvodu mame problémy s kalom zvládnuté a v krátkom časovom období budú definitívne vyriešené," tvrdí generálny riaditeľ. Podľa internetovej stránky Závodu SNP dosiahnu projektované investície na rekultiváciu odkaliska v konečnom zúčtovaní 45 až 55 miliónov eur. V súčasnosti v závode kal nevedia recyklovať, ekologicky využiť. "Aj keď stále hľadáme možné riešenia," uviedol Klimko. Dodal, že kal okrem iných prvkov obsahuje pomerne dosť železa, ktoré je však chemicky viazané. "A tak jeho výroba z kalu je v súčasnosti aj vzhľadom na ostatne vlastnosti kalu neefektívna," skonštatoval Klimko.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu