BRATISLAVA - Šéf banskobystrickej zločineckej skupiny a údajný bývalý bos slovenského podsvetia Mikuláš Černák bol podľa psychológov voči svojim ľuďom rozhodcom, sudcom a katom v jednej osobe.
„To znamená, že on riešil spory, on si vypočul dve strany a vyriešil ich s konečnou platnosťou a to tak, že jedna strana zostala na mieste," povedal šéf prokurátorského tímu Peter Šufliarsky, ktorý podal obžalobu na Černáka za viacero vrážd.
Černák je za ne právoplatne odsúdený na doživotie. „Pôsobil dominantne, vzbudzoval strach,“ opisuje Černáka Šufliarsky. Podľa neho tento boss skutky „vykonával“ tak, aby do nich zainteresoval čo najviac ľudí.
„Aby sa z toho pomyselného kruhu nemohlo vyjsť, kto vyšiel, bol mŕtvy," konštatuje prokurátor.
Tieto charakteristické rysy Černákovej povahy podľa Šufliarskeho potvrdzujú výpovede svedkov počas súdu. Bývalý podnikateľský partner Černáka, svedok Miloš K. povedal: „Bál som sa ho v podstate odvtedy, ako začal prichádzať k moci a ako s peniazmi rástla jeho chuť, keď sa vyhlásil za akože bosa.“
Niektorí adresovali takéto slová Černákovi priamo do očí. "Nepoznám nikoho zo žijúcich ľudí z tvojho okruhu, ktorí by vraždili ľudí tak, ako ty," povedal na súde svedok Slavomír S.
Prokurátor si myslí, že Černák si ľudí pripútaval k sebe a neumožnil im ich život. Niektorí sa však rozhodli spolupracovať s políciou. „U jednej osoby bol využitý inštitút zastavenia trestného stíhania, pretože sa významnou mierou podieľala na objasnení trestného činu vraždy Mariána Karcela," spresnila prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Renáta Ontkovičová.
V prípade vraždy Pavla Lenárta zas boli dvaja ľudia pôvodne obvinení, ale po prešetrení ich obvinenia zbavili. Skúmalo sa aj to, či sa nedopustili neoznámenia trestnej činnosti. „U niektorých osôb bolo zistené, že boli v tom objekte prítomní,“ dodala prokurátorka. Ale na základe premlčania alebo beztrestnosti u osôb blízkych ich nestíhajú.