Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Koaličné hádky hrozia odlivom voličov, tvrdia analytici

Vládna koalícia
Vládna koalícia

BRATISLAVA - Zmätočná a konfliktná komunikácia vládneho kvarteta, ktorá sprevádza vládnutie SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd od nástupu k moci po júnových voľbách, môže podľa časti analytikov poškodiť koaličné strany.

Ak bude prezentácia rozdielnych názorov na verejnosti pokračovať dlhšie, hrozí im vraj odliv voličov. Časť expertov však tvrdí, že pre občana sú dôležitejšie konkrétne výsledky ako koaličné hádky pri hľadaní riešení.
Predstavitelia koaličných strán prezentovali rozdielne riešenia v prípade viacerých ekonomických zákonov, ktoré mali prispieť k zlepšeniu kondície verejných financií. Ministri financií a práce Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) a Jozef Mihál (SaS) napríklad predstavili úsporné opatrenia, premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) ich následne korigovala. Sporné vyjadrenia politických špičiek sa objavili aj po zverejnení informácie o sporných štátnych zákazkách firmy Hayek Consulting, ktorú pred nástupom do vlády spoluvlastnili štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd). Radičová žiadala vyvodenie zodpovednosti, strany svojich nominantov odmietli odvolať. Mihál deň pred rokovaním koaličnej rady na Facebooku napísal, že "Ak sa pre takúto kauzu rozpadne vláda, bude mi to ľúto. Ale čo sa má stať, nech sa stane."

Medializácia rozdielnych názorov politických špičiek vládnych strán môže podľa prezidenta Fóra inštitútu pre výskum menšín Lászlóa Öllösa dvojako poškodiť koaličné strany. "To, že predstavitelia vládnej koalície k tej istej veci sa vyjadrujú rôzne, vytvára vo verejnosti dojem slabej spolupráce alebo jej neexistencie," povedal. Upozornil, že voliči môžu na pretrvávajúce hádky koaličných partnerov reagovať znechutením a následným odchodom k opozícii.

"Voliči neprechádzajú od jednej koaličnej strany k druhej, ale od koaličných strán do opozície - to je akýsi železný zákon," uviedol Öllös. Zároveň upozornil, že prípadný odliv sympatizantov nie je okamžitý a zatiaľ nehrozí. "Voliči sú najprv zneistení a potom opozičné strany, keď ponúkajú voľačo, postupne sa k nim pridajú," dodal.

Negatívny vplyv konfliktnej komunikácie na voliča potvrdil aj politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého je zlou správou pre verejnosť. "Prinajmenšom je to signál, že koalícia sa háda, že je nejednotná a že tam prebiehajú silné vnútorné rozpory," zhodnotil.

Prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov pripustil, že súčasná komunikácia v koalícii nie je štandadrdná. "Nie je to však koalícia jednej dominantnej strany a dvoch príveskov, ako to bolo za predchádzajúcej vlády, ale koalícia s vyváženými pomermi a dosahovanie zhody je preto náročnejšie," tvrdil. Za zmätočnými vyjadreniami koaličných politikov je podľa neho aj neskúsenosť.

Zásadnejší vplyv na voliča však Mesežnikov neočakáva. "Určite by bolo lepšie z hľadiska pozície medzi voličmi, aby komunikácia nebola konfliktná. Praktické výsledky sú však dôležitejšie," zdôraznil. Pripomenul, že vládna štvorka v parlamente doteraz bez väčších problémov presadila všetky plánované zmeny.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu