BRATISLAVA - Ministerstvo obrany zabezpečovalo za minulej vlády mediálne školenia pre svojich zamestnancov, súčasné vedenie rezortu však upozorňuje, že neexistuje doklad o tom, že sa tréningy naozaj konali.
Na ministerstve nie sú k dispozícii dokumenty, ktoré by preukazovali, komu sa mediálne tréningy a poradenstvo poskytovalo - mohli to byť minister, riaditeľka kancelárie alebo hovorca. Ministerstvo obrany nemá informácie o tom, že by mediálne tréningy dostávali riaditelia sekcií alebo štátny tajomník, isté je len to, že mediálny tréning absolvoval aj exminister Jaroslav Baška, zdôraznil Šümeghy. Súčasný minister Ľubomír Galko na kauzu reagoval slovami „nič nového pod slnkom. Je to tu ako mínové pole. Ja už pomaly pri otváraní ľubovoľnej zásuvky na ministerstve mám obavy z toho, že v nej nájdem nejakú pochybnú zmluvu, na základe ktorej sa niekto na rezorte obrany priživoval,“ povedal nový šéf rezortu.
Šümeghy upozornil, že aj Galko už absolvoval niekoľko mediálnych tréningov, no jeho školili interní zamestnanci ministerstva bez účasti externého subjektu. Interní zamestnanci to robia v rámci svojho pracovného času, o túto činnosť im rozšírili pracovnú náplň. "Dnes je teda situácia na ministerstve obrany diametrálne odlišná od minulosti - mediálne tréningy ministra Ľubomíra Galka nestoja daňových poplatníkov ani euro a tak to zostane aj v budúcnosti," uzavrel Šümeghy.
Mediálna poradkyňa Ľubica Mižičková školila aj pracovníkov ministerstva financií, rezort jej za štyri roky zaplatil takmer 135-tisíc eur. Podľa exministra Jána Počiatka bola Mižičková rezortu k dispozícii 24 hodín denne.