BRATISLAVA - Šetriť verejné peniaze by údajne bolo možné aj zlúčením polície s armádou. Obidve zložky sú v súčasnosti plne profesionálne, čo podľa politológa Miroslava Kusého otvára priestor na to, aby časť úloh policajtov prevzali vojaci.
Slovensko už druhý rok zápasí so schodkami verejných financií vysoko nad úrovňou troch percent hrubého domáceho produktu, ktorej dodržiavanie požaduje Európska únia. Výdavky ministerstiev či samospráv presiahnu v tomto roku podľa odhadov ich príjmy asi o 4,7 miliardy eur, čo po rozpočítaní na počet obyvateľov znamená, že každému na Slovensku vrátane detí pribudne nový dlh vo výške asi 870 eur.
Ministerstvá obrany a vnútra v tomto roku získajú zo štátneho rozpočtu zhruba po 800 miliónov eur. Úspory by mohlo priniesť napríklad to, ak by sa štát vzdal služieb časti z viac než 20.000 policajtov a ich úlohy by zveril armáde s necelými 15.000 vojakmi.
"V dobe nečinnosti by armáda mohla plniť niektoré úlohy polície," povedal Kusý. Vojaci by síce podľa neho napríklad nevyšetrovali trestné činy, ale dokázali by zasahovať v prípade rôznych nepokojov. Polícia je v súčasnosti nasadzovaná napríklad proti výtržníkom na futbalových štadiónoch.
Bezpečnostní analytici sú však proti prípadnému spájaniu ministerstiev vnútra a obrany. "Slovenská republika sa ani zďaleka nenachádza v takej kritickej finančnej situácii, aby musela experimentovať so súčasným inštitucionálnym dizajnom svojho bezpečnostného systému a púšťala sa na veľmi neistú pôdu radikálnych reforiem," reagoval Matúš Korba z občianskeho združenia Centrum bezpečnostných štúdií.
Podobne sa vyjadril aj analytik Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Spoločné ministerstvo by podľa neho mohlo byť problémom pre vysielanie vojenských jednotiek do zahraničných operácii NATO, ktorého je Slovensko členom. "Misie pod velením NATO nemôžu byť manažované "hybridom" zlúčeného ministerstva vnútra a ministerstva obrany," zhrnul.
Na strane druhej podľa Korbu Slovensko nie je viazané žiadnym záväzkom, ktorý by zakazoval zlúčiť armádu s políciou. "Neexistujú žiadne normy, ktoré by nedovoľovali spojiť ministerstvá obrany a vnútra," tvrdil.
Zástupcovia ministerstiev vnútra a obrany zatiaľ žiadne vzájomné zlučovanie nezvažujú. "Ministerstvo obrany sa zlúčením s ministerstvom vnútra ani v teoretickej rovine doteraz nezaoberalo," poznamenal jeho hovory Richard Šümeghy. Takáto zmena by sa podľa neho vyžadovala napríklad úpravu základných dokumentov v oblasti obrany a bezpečnosti štátu či ústavy.