BRATISLAVA - Občianska konzervatívna strana (OKS) navrhuje podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála vrátiť nepodarenú jazdeckú sochu Svätopluka jej objednávateľovi, občianskemu združeniu Svätopluk.
"Socha bola v priestoroch Bratislavského hradu umiestnená v rámci predvolebnej kampane strany Smer-SD, pričom nie je známe, kto a akým spôsobom oficiálne rozhodol, že sa stane súčasťou týchto priestorov. Nápis na soche propagandisticky slúži historickej mystifikácii Roberta Fica o Svätoplukovi ako kráľovi starých Slovákov. Autorom sochy je popredný umelec z obdobia komunistického režimu a normalizácie. Na štíte sochy je umiestnený dvojkríž, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy," uviedol dnes Dostál.
Spájanie panovníka Veľkej Moravy Svätopluka s odkazom dvoch totalitných režimov 20. storočia a účelovými politickými hrami donedávna vládnucej garnitúry nie je podľa neho dôstojným pripomenutím si významu tejto historickej osobnosti, ale jej výsmechom a urážkou. OKS preto navrhuje vrátiť nepodarenú sochu jej objednávateľovi. Proti soche Svätopluka pred Bratislavským hradom sa začiatkom júna vyjadrili aj členovia slovenskej výtvarnej a umenovednej obce v otvorenom liste, ktorý adresovali prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vtedajšiemu šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi ako aj občianskemu združeniu Svätopluk, ktoré sochu dalo postaviť. Dnes sa pripomenuli novému predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi.
"Ako nového predsedu parlamentu Vás vyzývame k odstráneniu sochy z areálu Hradu. Dúfame, že pri Vašom rozhodovaní vezmete do úvahy aj názor odbornej verejnosti, ktorá vo veľkej miere odsúdila toto politické gesto predchádzajúcej vlády," napísali iniciátori otvoreného listu umelci Michal Moravčík a Jana Kapelová. Otvorený list podpísalo viac ako 100 predstaviteľov z oblasti umenia a umenovedy. Socha Svätopluka stojí na Bratislavskom hrade z iniciatívy expremiéra Roberta Fica. O postavení jazdeckého súsošia Fico hovoril už v júni 2007.
"Kým cyrilometodskú národotvornú a kultúrnotvornú tradíciu rozvíjali všetky slovenské kresťanské cirkvi, svätoplukovskú štátotvornú tradíciu nerozvíjal nik, nik sa o ňu nestaral, ani sa, žiaľ, o ňu nestará náš nezávislý štát. Táto úloha stojí pred slovenskými školami, pred slovenskými vzdelancami, pred slovenskou inteligenciou, ale aj pred nami, politikmi. Pýtajme sa sami seba – ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí Svätoplukova socha na koni,“ uviedol vtedy. Svätopluka označil za prvého kráľa starých Slovákov.