BRUSEL - O prípadnej pôžičke Slovenska zadlženému Grécku bude rozhodovať parlament. Ako povedala premiérka Iveta Radičová po utorňajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, návrh na schválenie pôžičky, ako to vyplýva z uznesenie ešte Ficovej vlády, bude predložený do Národnej rady SR.
"Existuje uznesenie vlády, ktoré odporúča NR SR túto pôžičku schváliť. Odporúčanie, ktoré majú dve najsilnejšie koaličné strany, je dôverne známe. Ja predpokladám, že poslanci za stranu Smer-SD, ktorej najvyšší reprezentanti a predstavitelia túto pôžičku podpísali, za ňu aj v parlamente zahlasujú," povedala Radičová.
Slovensko by malo Grécku požičať zhruba 800 mil. eur z celkového balíka 110 mld. eur. Podľa predsedu komisie Barrosa by sa Slovensko malo do pomoci Grécku zapojiť tak ako ostatné krajiny eurozóny a podporiť princíp solidarity, na ktorom je Európska únia postavená. Pravidlá solidarity je podľa neho potrebné dodržiavať a tak ako môžu dnes potrebovať pomoc od Slovenska, môže niekedy Slovensko potrebovať pomoc ostatných.
Zároveň očakáva, že Slovensko sa zachová solidárne aj v prípade Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu. "Očakávam, že Slovensko čím skôr podpíše rámcovú zmluvu k Európskemu finančnému stabilizačnému mechanizmu, čím sa implementuje záväzok, ktorý dala bývalá slovenská vláda," konštatoval Barroso po stretnutí s Radičovou.
Radičová len zopakovala, že politický záväzok už bol daný bývalou vládou a Európska únia preto od Slovenska očakáva, že tento záväzok dodrží. "Čo sa týka podpisu, ide o formálny akt. Ten záväzok minulá vláda predsa dala. Nebyť záväzku bývalej vlády, nezačne sa proces napĺňania vytvárania európskeho ochranného valu," konštatovala. Zároveň opäť dodala, že k ďalšiemu postupu Slovenska v prípade stabilizačného mechanizmu by sa mal vyjadriť už v stredu kabinet.