TRNAVA – Výpadkami podielových daní trpia nielen malé obce, ale aj mestá v Trnavskom kraji. Niektorým sa darí vykrývať ich, iné bijú na poplach.
„Oproti roku 2009 je výpadok na podielových daniach za prvý polrok 2010 vo výške 300-tisíc eur,“ uviedla vedúca ekonomického útvaru Mestského úradu vo Vrbovom Mária Kráľová. Vrbové má 6 300 obyvateľov, výpadok predstavuje viac ako jednu tretinu príjmov z podielových daní. Ľudia podľa nej zatiaľ zlú finančnú situáciu nepocítili. „Avšak iba preto, že mesto čerpalo a už vyčerpalo všetky dostupné rezervy. Ak bude situácia pokračovať nastúpeným trendom, hrozí kolaps samosprávy. Hlavne u originálnych kompetencií je situácia neúnosná,“ dodala Kráľová. Mesto musí z podielových daní zabezpečiť aj presun finančných prostriedkov na chod Cirkevnej základnej umeleckej školy a na materskú, dve základné školy, školské jedálne a kluby. Podľa nej je ohrozené fungovanie Cirkevnej základnej umeleckej školy. „Od septembra avizuje možnosť ukončenia činnosti, ak im mesto neposkytne pomoc.“
V Dunajskej Strede hovoria o výpadku za prvý polrok, ktorý je v porovnaní s minulým rokom o viac ako milión eur vyšší. Ide približne o tretinu financií. „Výpadky kompenzujeme z presunu prostriedkov z rezervného fondu mesta. Rezervy nám vydržia pravdepodobne do konca leta,“ uviedol primátor mesta Zoltán Hájos. „Potrebujeme okamžitý zásah vlády, inak hrozí kolaps, hlavne menších samospráv,“ dodal.
V Senici je výpadok na podielových daniach oproti minulému roku asi 30-percentný. Mesto zatiaľ straty vykrýva z rezerv a ráta so zvýšeným predajom nepotrebného majetku. „Časť prostriedkov z rezervného fondu sme už použili na chod škôl,“ povedala hovorkyňa Senice Viera Barošková.
Výpadky sa zatiaľ darí vykrývať aj v Leopoldove, Piešťanoch či krajskom meste Trnava. V Leopoldove už pri zostavovaní rozpočtu rátali s časťou výpadku podielových daní. Piešťany podľa primátora Rema Cicutta výpadok vykryjú z prebytku hospodárenia za minulý rok vo výške 700-tisíc eur. Použijú ho na nevyhnutný chod mesta a už schválené investičné akcie. „Vzhľadom na to, že mesto malo rezervy, sme schopní pokračovať v pomerne značnom rozsahu v oblasti investícií, hlavne drobných. Napriek zníženiu príjmov a podielových daní tak zatiaľ Trnava nemusí riešiť problémy ako niektoré iné mestá,“ uviedol primátor Trnavy Štefan Bošnák.
Samosprávy sa zhodujú v tom, že skôr či neskôr bude treba zásah vlády, najlepšie v podobe systémového riešenia. „Očakávame, že vláda prispeje samosprávam, súhlasili by sme aj s variantom, že takto poskytnuté prostriedky by boli návratné v pokrízovom období. Za systémové riešenie považujem vytvorenie celoslovenského rezervného fondu pre samosprávy,“ vyjadril sa primátor Dunajskej Stredy Hájos. „Táto situácia vnáša do miest a obcí nepokoj a neistotu. Súčasný stav je možné riešiť len v spolupráci so štátom doplatením skrátených podielových daní,“ dodala starostka Senice Viera Barošková.