BRATISLAVA - Bývalí politickí väzni žiadajú Štefana Harabina, aby abdikoval z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. Žiadajú to v mene pátra Cyrila Bystríka Janíka, ktorého Harabin súdil ako predseda senátu Okresného súdu v Poprade v roku 1986, Mariána Dudinského a Emila Šveca.
Františkán Cyril Bystrík Janík predčasne zomrel na ulici vo veku 46 rokov aj na následky nespravodlivého obvinenia z podvodu. "Vy sám (Harabin, pozn. redakcie) ste ho najprv oslobodili, pretože ste ako právnik vedeli, že obvinenie voči nemu je len zámienkou, ktorú iniciovala ŠtB. Nemali ste však už dostatok osobnej statočnosti a odvahy, aby ste vzdorovali štátnemu záujmu komunistického režimu na odsúdení františkána Janíka v rámci tzv. generálnej prevencie pre výstrahu iným členom tajnej cirkvi. Rovnako ste nenašli odvahu vyhovieť žiadosti odsúdeného o odklad trestu zo zdravotných dôvodov, hoci ten bol už vtedy ťažko chorý," vyhlásil na adresu Harabina Bednár.
Väzni Harabina vinia z toho, že od prevratu nemal záujem o očistu justície, navyše nechal v rezorte pracovať sudcu Štefana Minárika. "Novinár Marián Dudinský, ktorý sa nedožil ani dôchodku, bol odsúdený za vykonštruované vyzvedačstvo k siedmim rokom, a keď sa odvolal na Najvyšší súd SR, sudca Minárik mu zvýšil trest na desať rokov. Ten istý sudca nepripustil obnovu konania v Rakúsku uneseného Emila Šveca, ktorý sa až do svojej smrti márne domáhal vyšetrenia jeho nezákonného únosu z cudzieho štátu. Uniesli ho práve vtedy, keď mal ako lekár začať pôsobiť v Afrike, následne ho odsúdili za údajné vyzvedačstvo k dlhoročnému trestu a zničili mu život.
Bednár tvrdí, že je neospravedlniteľné, že Harabin svoje zlyhanie nikdy nepriznal a na rozsudku naďalej trvá. Podľa väzňov to dokazuje aj nedávny výrok súdu v Bratislave v spore proti vydavateľovi denníka, ktorý publikoval v roku 2005 prípad odsúdenia pátra Janíka, keď Harabin nepriamo označil františkána za podvodníka a neváhal prijať "judášskych 33-tisíc eur" za údajnú spôsobenú ujmu. "Pokrytecky ste tvrdili, že Vy ste ho predsa nesúdili za prejav viery, ale za podvod. Ak by sa Vaše konanie malo právne kvalifikovať, tak s veľkou pravdepodobnosťou by sa jednalo o hanobenie mŕtveho!" neváhajú použiť ostré slová bývalí politickí väzni. Združenie prijalo Janíka za svojho čestného člena In memoriam a požiadalo Ústav pamäti národa o podanie návrhu na obnovu konania z dôvodu preukázateľného zasahovania ŠtB do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. Ide o nepremlčateľný zločin komunizmu, na ktorý sa vzťahuje prejednanie v zmysle zákona o súdnej rehabilitácii.